HDP'li vekiller ses kayıtlarını dinletti

HDP'li vekiller, Cizre'de bir evin bodrumundaki yaralılarla 48 saat önce yaptıkları telefon görüşmesini dinletti. Baydemir, "Kaydın tümünü yayınlarsak infial olur." dedi

HDP'li vekiller ses kayıtlarını dinletti
01 Şubat 2016 Pazartesi 17:51

HDP'li milletvekilleri Cizre'de bir apartmanın bodrum katında bulunan yaralılara ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarını paylaştı. HDP heyeti, son görüşmenin Cumartesi günü yapıldığını ve 48 saattir yaralılardan hiçbirinden haber alamadıklarını belirtti. Ses kaydında yaralılardan birinin 'Enkaz altındayız, daha nasıl anlatayım' dediği duyuluyor.

DBP MECLİS ÜYESİ MEHMET YAVUZEL'LE KONUŞMUŞLAR

HDP Grup Başkenvekili İdris Baluken, Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir, HDP Grup Toplantı salonunda yaptıkları basın açıklamasında Cizre'de bir apartmanın bodrum katında bulunan yaralıların hala kurtarılmadığını ve 48 saattir kendilerinden bir haber alamadıklarını söyledi. HDP'li Beştaş, yaralıların tahliyesi sırasında, telefonla görüştükleri belirterek DBP Meclis üyesi Mehmet Yavuzel'e ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarını dinletti.

"YARALILARDAN HİÇBİR HABER ALAMADIK" DEYİP SES KAYITLARINI PAYLAŞTI

Yaralıların ambulansa gideceği sırada çatışma ortamı yaratıldığını savunan Beştaş, 16 dakikalık ses kaydının bir bölümünü yayınlamak zorunda kaldığını ve bunun için özür dilediğini aktardı. Beştaş," Bu ses kayıtlarını yayınlamak zorunda kaldığımız için başta yaralılar olmak üzere ailelerinden, halkımızdan özür diliyoruz. 48 saat boyunca Cizre'de vahşet bodrumunda bulunan yaralılardan hiçbir haber alamadık. İletişim kuramadık. Bu ses kayıtlarını sizlerle paylaşmanın sebebi eğer bu yaralılar hala yaşıyorsa umarız aksi olmamıştır; bu ses kaydı vasıtasıyla onların hayatını kurtarmak dışında gayemiz yoktur." diye konuştu.

4 BÖLÜMDEN OLUŞAN SES KAYDINI DİNLETTİ

HDP'li Beştaş daha sonra telefon görüşmesi sırasında kaydedildiğini belirttiği ve 4 ayrı bölümden oluşan ses kayıtlarını dinletti. Beştaş, "Ses kayıtlarını hiçbir yere iletmeyeceğiz. Temel amacımız yaralıların sağ olarak çıkması için yayınladık ancak konuyla ilgili gerekli soruşturma olursa kayıtlarını soruşturma makamlarına teslim ederiz" dedi.

"ENKAZ ALTINDAYIZ"

Kayıtta, HDP'li Beştaş'ın, "Bakanlıkla görüştük, onay verdiler. Biz sizi aradığımızda çıkacaksınız" dediği duyuluyor. İki gün önce yapılan telefonkonuşmasından hemen sonra şiddetli bir patlama sesi ve ardından da çığlıklar duyuluyor ve telefon kesiliyor. Ses kaydında yaralılardan birinin 'Enkaz altındayız' dediği duyuluyor.

"TAMAMINI YAYINLARSAK BÜYÜK İNFİAL OLUR"

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir ise tek gayelerinin bodrum katında olan yaralıların hastaneye naklinin sağlanması olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Tarihimiz en kirli ve en karanlık vahşetiyle karşı karşıyayız. Bütün savaşlar yıkım ve gözyaşıdır. Ama tarihimizdeki en çirkiniyle karşı karşıyayız. Nakil çalışması tam gerçekleşeceği anda neden binaya silahlı saldırı düzenlendi. En geç Cumartesi günü saat 12.31'e kadar hayatta olan bu insanların akıbeti nedir? Şu anda yaşıyorlar mı? Başka bir şey mi oldu? Derhal yanıt bekliyoruz. Cizre'de yürütülen bu operasyon hangi merkez tarafından yönetilmektedir. 16 dakikalık ses kaydının tümünü yayınlarsak büyük bir infial olur."

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken de açlık grevinin dönüşümlü olarak devam edeceğini belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×