"Hayvana işkence 'Kabahat' değil 'Ceza Kanunu' kapsamına alınmalı"

Eskişehir’de bir üniversite öğrencisinin sahiplendiği kediyi işkence ederek öldürmesi hayvanseverleri ayağa kaldırdı.

12 Şubat 2014 Çarşamba 11:43

Eskişehir’de bir üniversite öğrencisinin sahiplendiği kediyi işkence ederek öldürmesi hayvanseverleri ayağa kaldırdı. Ancak hayvan öldürmenin Kabahatler Kanunu kapsamında değerlendirilmesi nedeniyle kediyi öldüren öğrenci 500 TL para cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı. Bu duruma itiraz eden hayvanseverler, hayvanlara yönelik yapılan işkence ve öldürmelerin daha ağır cezalandırılmasını istiyor. Hayvan Hakları Federasyonu(HAYTAP), hayvanlara yapılan işkence ve öldürmelere verilen cezanın Kabahatler Kanunu'ndan çıkartılarak Ceza Kanunu kapsamına girmesini istiyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Edebiyat Fakültesi öğrencisi C.A.’nın, bir kediyi işkence ederek öldürdüğünü gösteren görüntüler Türkiye’nin gündemine oturdu. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü’nün ‘Facebook’ sayfasına pek çok ihbar gelirken, öğrencinin cezalandırılması istendi. Sömestr tatilini geçirdiği Bartın’da gözaltına alınan öğrenci, Kabahatler Kanunu’na göre 500 TL para cezası ile serbest bırakıldı.

2 YILDIR HAYVANLARI KORUMA YASA TASARISI DEĞİŞİKLİĞİ BEKLİYOR

Hayvanseverler, 2012 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldiklerinde, hayvanların işkence edilmesi ve öldürülmesi konusunda yasal düzenlemenin hızlandırılmasını istemişti. Erdoğan, "Hayvanlara kötü muamele edenler, kabahatler kapsamında değerlendiriyor. Bundan sonra hayvanlara yapılan her türlü muamele mahkeme kapsamında cezai hükümlere bağlanacak." değerlendirmesine bulunmuştu. Bu açıklamaların ardından yeni bir hayvan hakları tasarısı hazırlandı. Söz konusu tasarıda, “Halen yürürlükte olan kanunda, hayvanlara işkence yapmak ve cinsel ilişkide bulunmak fiillerine idari para cezası uygulanmakta olup, yeni kanun taslağında hayvanlara işkence yaparak ölümüne sebebiyet vermek, suç kapsamına alınarak iki yıla kadar hapis cezası, hayvanlarla cinsel ilişkide bulunanlara da bir yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Söz konusu cezalar Adalet Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda düzenlenmiştir.” ifadelerine yer verildi. 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununun Bazı Maddelerinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun Teklifi 9 Temmuz 2012 tarihinde Meclis’e geldi. Ancak tasarının bazı maddeleri hayvan hakları temsilcileri tarafından itiraza neden olunca, maddelerin düzenlenmesi için teklif geri çekildi. O günden itibaren ise tasarı yeniden gündeme gelmedi.

KANUNLAR CAYDIRICI DEĞİL

Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Esin Önder, yıllardır mücadele etmelerine rağmen Hayvan Hakları Yasası'nın değişmediğine dikkat çekti. Bir üniversite öğrencisinin kediye uyguladığı işkencenin de Kabahatler Kanunu gereği para cezasıyla serbest kaldığını belirten Önder, “Kediyi vahşice öldürdü. Emniyet müdürlüğü Kabahatler Kanunu'na göre serbest bıraktı. Bizim çırpınmamızı gördükleri halde bir şey yapmıyorlar. 500 TL ceza ile kişi cezadan kurtuldu.” dedi.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun 2004 yılında yürürlüğe girdiği, ancak ve yeterli olmadığını ifade eden Önder, hayvanlara kötü davrananların cezalarının caydırıcılıktan uzak olduğunu ve kanunun değişerek Ceza Kanunu kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Önder, “Ceza Kanunu kapsamına girse tutuklanacaktı. Nasıl birisini öldürdüğünüzde bırakılıyor mu? Aynı şey hayvanlara da bu işle yapıldığında uygulanması gerekli. Biz her yere başvurduk. Bizden başka birçok kişi de başvurdu. Birkaç sene önce Bornova’da da tekmeleyerek öldürdü. Bu ondan çok daha fena. Bıçakla yaralanmış. Bununla ilgili her türlü yasal yola başvuracağız. Kanunların değişerek hayvanlara işkence edenlerin Ceza Kanunu'na göre yargılanmalarını istiyoruz.” ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×