Hava sıcaklığı iç ve güney kesimlerde 4 ila 12 derece azalacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Balıkesir radarından alınan verilere göre; Gökçeada üzerinde bulunan ve gök gürültülü sağanak yağışa sebep olan bulut kütlesinin önümüzdeki 2 saat boyunca Gökçeada ve Gelibolu Yarımadası'nda kuvvetli...

Hava sıcaklığı iç ve güney kesimlerde 4 ila 12 derece azalacak
01 Haziran 2014 Pazar 11:18

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Balıkesir radarından alınan verilere göre; Gökçeada üzerinde bulunan ve gök gürültülü sağanak yağışa sebep olan bulut kütlesinin önümüzdeki 2 saat boyunca Gökçeada ve Gelibolu Yarımadası'nda kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışla birlikte dolu ve kısa süreli fırtınaya sebep olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

    Yapılan son değerlendirmelere göre Türkiye'nin büyük bir bölümünde aralıklarla görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

    Hava sıcaklığı iç ve güney kesimlerde 4 ila 12 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle batı ve güneybatı yönlerden orta kuvvette, Akdeniz kıyıları, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

    Yağışların; Marmara'nın güney ve doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, dolu, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.

    Rüzgarın; Akdeniz kıyıları, doğu bölgeler ile yağış alan yerlerde yağış anında yer yer kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımında aksamalar, çatı uçması, vb) dikkatli ve tedbirli olunması istendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×