Hauk yeniden CDU Meclis Grup başkanı

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti’nde 58 yıllık iktidarını Yeşiller ve SPD koalisyonuna kaptıran CDU meclis grup başkanlığı seçimini yaptı.

Hauk yeniden CDU Meclis Grup başkanı
09 Nisan 2014 Çarşamba 21:53

Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti’nde 58 yıllık iktidarını Yeşiller ve SPD koalisyonuna kaptıran CDU meclis grup başkanlığı seçimini yaptı. CDU’nun mevcut Meclis Grup Başkanı Peter Hauk yeniden Eyalet Meclisi CDU grup başkanlığına seçildi. Rakipsiz girdiği seçimlerde oyların yüzde 80'ini alan Hauk, bu göreve önümüzdeki iki yıl daha devam edecek. Yapılan oylamada Peter Hauk 59 oydan toplam 47 evet, 10 ret aldı. Seçimlerde 2 çekimser oyu kullanıldı.

Peter Hauk, Eyalet Meclisi Başkanı Guido Wolf ile rakip olarak karşısına çıkmama konusunda anlaşmıştı. Hauk‘da bunun karşılığında önümüzdeki yıl Başbakan aday adayı olmayacak ve Thomas Strobl'e karşı Wolf'a destek verecek. Siyasi kulislerde 2016 eyalet seçimlerinde muhtemel bir CDU hükümetinde Hauk’un istediği bir bakanlığa getirilmesi beklentisi ile Wolf lehinde başbakanlık aday adaylığından çekildiği konuşuluyor. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×