'Hastalık ithal ettik, bu ileride çocukların sakat kalmasına sebep olacak'

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, Suriyelilerin sayısının tüm ülke genelinde 2,5 milyona yaklaştığını dile getirerek, "Şimdi de ülkemize dışardan hastalık ithal ettik. İthal ettiğimiz bu hastalık ileride çocuklarımızın sakat...

'Hastalık ithal ettik, bu ileride çocukların sakat kalmasına sebep olacak'
18 Haziran 2014 Çarşamba 14:13

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, Suriyelilerin sayısının tüm ülke genelinde 2,5 milyona yaklaştığını dile getirerek, "Şimdi de ülkemize dışardan hastalık ithal ettik. İthal ettiğimiz bu hastalık ileride çocuklarımızın sakat kalmasına neden olacak." dedi.

AFAD’ın kayıtlarında olan ve kamplarda kalan Suriyelinin 5 katının şehirlerimizde yaşadığını ifade eden Şeker, sadece Gaziantep’te 400 bin sığınmacı olduğunu, İstanbul’da 200 bin İzmir’de ise 150 bin kişinin olduğunu belirterek, toplamda 2,5 milyona yakın Suriyelinin bulunduğunu kaydetti. İktidarın muhalefetin uyarılarını ciddiye almadığını, siyasi eleştiriler olarak gördüğü ifade eden Şeker, “Gaziantep’te ekonomik-sosyal anlamda ne zararlar verdiğini çok dile getirdim. Silah yüklü araçların nasıl yüklenip gittiğini, yakalandığında içinde nelerin olduğunu, bunları kimlerin götürdüğünü, kimlere teslim ettiğini ve nerede patlatıldığını hep söyledik. Şimdi de ülkemize dışardan hastalık ithal ettik. İthal ettiğimiz bu hastalık ileride çocuklarımızın sakat kalmasına neden olacak. Bu çocuklarımız ile ilgili gerekli çalışmanın yapılması için bir araştırma komisyonu kurulmasına ben de tarafım.” şeklinde konuştu.

Tüm dünyada koruyucu hekimliğin ücretsiz yapıldığını, aşının parayla satıldığı üçüncü dünya ülkesinin bile bulunmadığını kaydeden Şeker, bunun devletin yapması gereken bir görev olduğunu söyledi. Kronik hastalıkların arttığına dikkat çeken Şeker, “Diyabet, kronk obstrüktif akciğer hastalığı dediğimiz astım hastalıkları artıyorsa ve 30 yıl öncesinin hastalığı olan tüberküloz yeniden görülmeye başlamışsa ve sınır güvenliğini sağlayamadığınız için bugün çocuklarımıza tekrar kızamık aşısına başlamışsanız burada bir yanlışınız var demektir.” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı'na 2012 yılının Şubat ayından bu yana kızamık vakası görülen iller ve vaka sayılarını, Suriyeliler de görülen kızamık, verem vakaları ile bunların kaçının aşılandığına ilişkin soru önergesi verdiğini hatırlatan Şeker, “Bakanlığın verdiği cevaba göre; 8 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 67 ilden toplam 6 bin 731 kızamık vakası tespit edilmiş. İlk sıralarda Şanlıurfa ve Gaziantep ve İstanbul var. Bakanlık İstanbul’u görünce Avrupa kaynaklı diyor, ancak konunun Avrupa ile ilgisi yok. Suriyelilerin en çok yaşadığı, sınır güvenliğinin olmadığı, kapının-sınırın yol geçen hanına döndüğü yerlerde kızamık vakaları artıyor. Suriye’den gelen insanlara yeterli sağlık hizmeti veremedik, aşılayamadık, nerede oturduklarını, ne iş yaptıklarını bilemedik, dolayısıyla şehirlerimizde kızamık vakaları arttı.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×