Hastalar muayenede şikayetlerini unutuyor!

Türkiye’de hastaların özelikle sağlık kültürü konusunda çok zayıf olduğu bildirildi. Yapılan bir araştırmada öne çıkan sonuçlardan biri ise hastaların muayene sırasında şikayetlerinin bir kısmın unutmaları oldu.Op. Dr. Adnan Bağrıaçık...

Hastalar muayenede şikayetlerini unutuyor!
07 Mayıs 2014 Çarşamba 12:13

Türkiye’de hastaların özelikle sağlık kültürü konusunda çok zayıf olduğu bildirildi. Yapılan bir araştırmada öne çıkan sonuçlardan biri ise hastaların muayene sırasında şikayetlerinin bir kısmın unutmaları oldu.

Op. Dr. Adnan Bağrıaçık önderliğinde Özel Orthopaedia Dal Merkezi’nde 1200 fizik tedavi ve ortopedi hastası üzerinde yapılan araştırmada hastaların özelikle sağlık kültürü konusunda çok zayıf olduğu tespit edildi.

HASTA ŞİKAYETİNİ UNUTUYOR

Araştırmada çıkan önemli sonuçlardan biri ise hastaların şikayetlerini unutmaları oldu. 100 hastadan 54’ünün doktoruyla konuşurken şikayetlerinin en az bir bölümünü unuttuğu belirlendi. Doktorlar bu konuda özelikle yaşlı hastaları uyararak, hastaların şikayetlerini tane tane not etmelerini öneriyor. Araştırmada detaylı sağlık dosyası ile gelen hastaların oranı ise yüzde bir oldu. Yüzde 38’lik bir bölüm ise yakın zamana ait tetkik sonuçlarını getiriyor. Doktorlar, hastanın sağlık dosyasını kimlik gibi yanından eksi etmemesini tavsiye ediyor. Doktorun istediği tetkiki sorgulayan hasta oranı ise Türkiye’de yüzde 10 iken bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 60’ın üzerine seyrettiği belirtiliyor.

HASTALAR DOKTORDAN GÜVEN ARIYOR

Hastaların doktorunda en çok aradığı özellik ise yüzde 92 ile güven oluşturuyor. Doktorların uzmanlık dalında bilgi sahibi olma düzeyine önemseyenlerin oranı ise yüzde 85’lede seyrediyor. Hataların yüzde 68 ise ücret ve masraf konusunu sorguluyor. Bu arada hastaların yüzde 11’inin sağlıkta ilgili bilgilenme için eczacıları, yüzde 11’lik bir diğer kesimin ise komşu akrabaları tercih ettiği belirlendi. Hastaların yaklaşık yüzde 80’i ise doktora gelmeden önce, alternatif tıp, tamamlayıcı tıp, modern tıp dışındaki başka yöntemleri denemiş.

TOPLUM OLARAK EGZERSİZİ, SPORU, İLACI VE AMELİYATI SEVMİYORUZ

Araştırmada, egzersizi, sporu, ilacı ve ameliyatı sevmeyenlerin oranı şöyle açıklandı: "Doktorun önerilerindeki egzersiz ve sporu önemseyenler % 8. Hastaların %75'i rahatsızlığı ile ilgili bir tetkik yapılması gerektiği düşüncesindeyken, %40'ı ilaç kullanmayı pek sevmiyor. 100 kişiden 91’i ameliyat denince duruyor ve olumsuz yaklaşıyor. %90’nın üzerinde bir oran ise sigara ve alkolün yasaklanmasından, zararlarının anlatılmasından hoşlanmıyor."

GENÇLERE TAVSİYELER

Uzmanlar gençlere şu öneriler de bulundu: "Annenizi, babanızı, dedenizi, babaannenizi, anneannenizi doktora siz götürün. Yoğun günlük hayatınızda onlara vakit ayırın. Bilin ki bizim vereceğimiz hiç bir ilaç,sizin yüzünüzdeki içten gülümseme kadar onlara faydalı olamaz. Onlara değer verin,değer verdiğinizi gösterin. Onlardan faydalandığınızı, yararlandığınızı hissettirin. Daha çok birlikte olun,yanlarında olun."

DOKTORA GİDERKEN BUNLARI YAPABİLİRSİNİZ

-Doktorunuza yeterli bilgiyle gidin

-Doktora en çok yanınızda, yakınınızda olanla gidin.

-Konuşun, eteğinizdeki bütün taşları dökün ki doktorunuz az konuşsun.

-Daha önce yapılmış tetkikleri yanınıza almayı unutmayın.

-Sabah saatlerini tercih edin. Mümkünse aç gidin, belki bir tahlil gerekir. Haklarınızı bilin ama doktorunuzun da hakkına saygı gösterin.

-Doktorunuzu araştırın, hastanesini denetleyin. Farklı fikirlere açık, mücadeleye hazır olun.

-Devletin sizin sağlığınızdan sorumlu olduğunu, haklarınızı bilin. Sağlığınız için parayı sorun etmeyin, en iyiye ulaşmayı zorlayın.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×