Haşhaşiler Benzetmesine Sert Tepki

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil: Haşhaşiler diye tabir edilen, alabildiğine kara bir örgüt olan, cinayet ve uyuşturucu kaçakçılığı yapan, illetle bir yapı olarak tarihe geçen, Nizam-ı Mülkü öldüren bu katillerle Hizmetin benzetilmesi k

Haşhaşiler Benzetmesine Sert Tepki
15 Ocak 2014 Çarşamba 09:30

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı basın toplantısı düzenledi. Saat 15.00'da Beşiktaş'ta bir otelde düzenlenen basın toplantısında Vakıf Başkanı Mustafa Yeşil kameraların karşısına geçti. Yeşil Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği Haşhaşiler benzetmesine tepki gösterdi. Yeşil, "Bir kitleyi imha etmek, bir hareketi çeteyle örgütle itham etmek, yapılan bu çalışmaları görmezden gelerek, yanlış tarihi yapıları referans vermek fevkalade endişeye sevk edicidir. Haşhaşiler diye tabir edilen, alabildiğine kara bir örgüt olan, cinayet ve uyuşturucu kaçakçlığı yapan, illetle bir yapı olarak tarihe geçen, Nizam-ı Mülkü öldüren bu katillerle Hizmetin benzetilmesi kabul edilemez" şeklinde konuştu. 

PARALEL YAPILAR ORTAYA ÇIKARILMALI

17 Aralık'taki yolsuzluk operasyonunun camialarıyla ilişkilendirilmesinin asla kabul edilemeyeceğini belirten Yeşil, açıklamaları şöyle sürdürdü: Yolsuzluklar zaman zaman olmuştur. Sadece Ak Parti döneminde yolsuzlukla karşılaşmış değiliz. Ortaya konulan söylem, fevkalade kutuplaştırıcı, fevkalade inciticidir. Gerek paralel devlet yapısı, gerek yargıya ve emniyete sızma gerekçeleri 28 Şubat sürecinde de söz konusu edilmiş, yargılamanın sonrası bu suçlamaların hepsinden beraat edilmiştir. Benzer iddiaların yeniden gündeme getirilmesini gündem saptırması olarak değerlendiriyoruz. Dış ayağı olduğu ve hükümeti hedef aldığı iddiaları, asla bir gerçeğe dayanmamaktadır. 

HUKUK İÇERİSİNDE KALINMALI

Her kesimin hukukun üstünlüğü konusunda ittifak etmek zorunda olduğunu söyleyen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, " Yargının hatalarının yine yargıyla çözmek zorundasınız. Hukuksuzluğun üzerine hukukla gitmek zorundasınız"dedi. Yeşil değerlendirmelerini, "Toplumsal barışın sağlanmasında yöneticilerimizin duyarlı olması, kusurları telafi ederken hukuk içerisinde kalmaları, ülke birliğimizi tehdit eden, ur gibi telakki edilen her ne yapı varsa, bütün delilleriyle üzerine gidilmeli, bunların haklarından gelinmelidir" şeklinde sürdürdü. 

GÜNDEMİ SAPTIRMAK OLARAK DEĞERLENDİRİLİR

AK Parti'nin demokratik hamleler yaptığını, ülkeye katkıları olduğunu inkar edemeyiz " diyen Yeşil konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Yolsuzluk operasyonuyla birlikte ne konuşursak konuşalım, yolsuzlukların üzerine gidilmezse, konuşulanlar gündem saptırmak olarak değerlendirilecektir.

GÜLEN'İN SES KAYITLARI

Dün akşamdan bu yana, sosyal medyada Fettullah Gülen'e ait telefon görüşmelerinin ses kayıtlarının yayınlandığını hatırlatan Yeşil, Uluslararası alandaki bu dinlemeleri ancak devletin güvenlik güçlerinin yapabileceğini öne sürdü. Konuşmalarda suç unsuru teşkil eden hiçbir içeriğin yer almadığını söyleyen Yeşil," Sanki sayın Gülenle konuşmak suçmuş gibi bu konuşmayı bir örgüt çapası içinde yansıtmak, zihniyet açısından nerelere savrulduğumuzu göstermesi açısından önemlidir" dedi. Fettullah Gülen'le zaman zaman birçok Ak Partilinin de görüştüğünü söyleyen Yeşil ses kayıtlarıyla ilgili gerekli hukuki işlemleri başlatacaklarını sözlerine ekledi. 

SES KAYITLARI

Başkan Yeşil, özellikle daha önce kamuoyuna yansıyan kaset ve ses kayıtlarıyla ilgili suçlandığını hatırlatan bir gazeteciye, " Hizmetin maruz kaldığı ithamlar olmuştur. Özellikle siyaset alanında ortaya çıkan kaset skandallarının hizmetle ilgili olması söz konusu olamaz.Kasetler siyasiler etrafında dönüyor. Hizmet siyasi parti kurmama, bir partiye angaje olmama mevzusunu deklere etmiştir. Skandallardan hizmetin ne gibi maksadı olabilir ki ?Bu algı üzerinden hizmeti yıpratma gayretleri var" yanıtını verdi.Hizmet hareketine yönelik psikolojik bir hareket yürütüldüğünü savunan Yeşil" Sayın Gülen'e çetenin başı denilecek.Siyasi alanda birçok insan gelip gitmiştir yanına. İş dünyasından bir çok kişi gelip gitmiştir. Gülen'le oturup kalkmak suçtur gibi gösterme gayreti görüyoruz. 

28 ŞUBAT GİBİ…

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Cemal Uşak da talihsiz bir döneme tanıklık ettiklerini söyleyerek, " 28 Şubat sürecinde sayın hocamız hakkında tek kişilik silahsız terör örgütü davası açıldı. Böyle bir davada ünlü Nuh Mete Yüksel iddianamesinde dile getirilen İsnatlar, bugünlerde o dönemin mağrurları tarafından tekrarlanmaktadır. 17 Aralık öncesi paralel yapılanma, örgüt dendiğinde hiç camiaya işaret edildiğini hatırlayanınız var mı ? Paralel yapılanma dendiği zaman 3 yıl önce, KCK gösteriliyordu. Bugün birileri bu iki kavramı kullandığı zaman, hizmet hareketine işaret etmektedir. Hukukun gereğini yapması lazım. 

NEDEN CEMAAT ?

Neden hizmet hareketi tartışmaların odağına oturuyor sorusuna da yanıt veren Uşak," 65 yılında rahmetli İnönü seçimleri kaybettiği zaman dedi ki ' Beni nurcular yıktı'. Siyasi otorite bir adres arıyordu. Dönemin iktidarı Nurcuları gösterdi. Her taşın altından, dönem dönem olumsuzları fatura edecek bir çuval aranıyor. Bu dönemde de hizmet hareketi kullanılıyor" diye konuştu. 

BÖYLE BİR ŞEY OLAMAZ

Fettullah Gülen hareketinin bazı hakim ve savcıları yönlendirdiği iddialarına da tepki gösteren Cemal şunları söyledi: Böyle bir şey olamaz. Hocamızı sevenler olabilir. 600 bin satılıyor her bir kıtabı. Kitaplarını okuyanlar olabilir. Böyle bir yönlendirme varsa, bunu ortaya çıkaracak olan hukuktur. Hukukun işlemesine izin verilsin, o zaman hukuk bunu ortaya çıkarır. Seçimlerde cemaatin tavrının ne olacağı sorusuna da kısaca yanıt veren Başkan Yardımcısı Cemal," 30 Mart sonrası görürsünüz" dedi.

İHH'YA ÇAĞRI

İHH'nin Kilis'teki merkezine yönelik operasyonun ardından Gülen cemaatini suçlayan açıklamasına tepki gösteren GYV Başkanı Yeşil " Hayalin ucu çok açıktır. Bir itham... Buyursunlar, bunu ifade edenler yargıya müracaatlarını yapsınlar" dedi.

ÇOK İYİ SENARYO

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın istifasından önce Cemaatin ileri gelenleriyle gizlice görüştüğü iddialarına da yanıt veren Yeşil, " Çok iyi bir senaryo olduğunu düşünüyorum. Onlarca yıl beraber fikrini paylaşanların, bir celsede görüşünün değiştirdiğinin söylenmesi insanın tabiatına aykırıdır" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×