Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi meclis toplantısı gerçekleşti

Batman Belediye eş başkanları ve çeşitli STK temsilcilerinden 44 kurumun katıldığı Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi meclis toplantısı gerçekleşti.     Kuruluş bildirgesinin tekrardan okunduğu ve ardından faaliyetlerin kısaca...

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi meclis toplantısı gerçekleşti
01 Haziran 2014 Pazar 16:33

Batman Belediye eş başkanları ve çeşitli STK temsilcilerinden 44 kurumun katıldığı Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi meclis toplantısı gerçekleşti.

    Kuruluş bildirgesinin tekrardan okunduğu ve ardından faaliyetlerin kısaca değinildiği toplantıda, eksiklikler ele alındıktan sonra yeni bir sürecin yürütülmesi üzerine yeni bir sekretarya seçimi yapıldı. Toplantıda, toplumun tüm kesimleri tarafından destek gören Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi'nin, Ilısu Barajı projesi konusunda bölge halkının görüş ve düşüncelerini temsil eden bir platform niteliğinde olduğu yaklaşımı öne çıktı.

    Ayrıca Ilısu Barajı’nın inşasını durdurmak ve Dicle Vadisi’nde aralarında Hasankeyf gibi kültür-doğa miraslarının da bulunduğu yaşam alanlarını korumak ve gelecek nesillere taşımak için daha aktif çalışma yürütmesi gerektiği vurgulandı.

    Toplantıda yapılan konuşmalarda, “Sorunun Hasankeyflilerin değil tüm insanlığın meselesi olduğunu anlatmaktır. Yerelin evrensel değerlerle kucaklaştığı bu eşsiz mekânın ömrü yarım asrı doldurmayacak bir baraj için feda edilmesine karşı başlattığımız mücadelemizin özü yaşama duyulan sevgidir.” ifadelerine yer verildi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×