Has ve Emek Hocaefendi 'yad' edildi

Erzurum'un merhum manevi kanaat önderlerinden Abdulgafur Has Hocaefendi ile Halis Emek Hocaefendi, büyükşehir belediyesi tarafından kültür merkezi salonunda düzenlenen panelle yad edildi.

Has ve Emek Hocaefendi 'yad' edildi
25 Ocak 2014 Cumartesi 17:13

Erzurum'un merhum manevi kanaat önderlerinden Abdulgafur Has Hocaefendi ile Halis Emek Hocaefendi, büyükşehir belediyesi tarafından kültür merkezi salonunda düzenlenen panelle yad edildi.

Prof. Dr. Sadi Çöğenli'nin moderatörlüğünde düzenlenen panele Erzurum Teknik Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Murat Küçükuğurlu, Ömer Nasuhi Bilmen Diyanet Eğitim Merkezi eğitim görevlilerinden Doktor Zeki Koçak ile ilahiyatçı Sıddık Polat panelist olarak katıldı. Küçükuğurlu, Erzurum medreselerinden önemli din alimlerinin yetiştiğini ifade etti. İlim ve kültür şehri Erzurum'da yetişen manevi kanaat önderlerinin hepsinin medrese kökenli olduğunu ifade eden Doç. Dr. Küçükuğurlu, "Medreseleriyle meşhur Erzurum, önemli manevi kanaat önderlerini her zaman yetiştirmiştir" dedi.

Halis Hocaefen'nin aynı zamanda öğrenciliğini yapmış olan Dr. Koçak ise merhum hocaefendinin hayatı, ders verme metodu, irşat şekli ve vasiyeti hakkında bilgi verdi. Halis Hocaefendi'nin okumaya önem verdiğini dile getiren Dr. Koçak, "Hocaefendi günde 18 saat kitap okurdu. Öğretmen, akademisyen, müftü ve öğrencilerin hep okumasını isterdi." diye konuştu.

Sıddık Polat ise Abdulgafur Has Hocaefeni'nin Erzurum'a ve Türkiye'le mal olmuş manevi kanaat önderlerinden birisi olduğunu belirtti. Polat, Babadereli Ahmet Efendi'nin oğlu olan Abdulgafur Has Hocaefendi'nin mütevazi kişiliği, ilmi ve nezaketi ile örnek bir şahsiyet olduğunu anlattı. Moderatör Prof. Dr. Çöğenli ise 3 yıl boyunca derslerine girdiği Abdulgafur Has Hocaefendi'nin Erzurum'un manevi hayatında önemli yeri olduğuna vurgu yaparak, "Büyük manevi zatları tanımak ve bunları çocuklarımıza anlatmak gerek. Peygamber ahlakı ile yaşayan bu manevi kanaat önderlerinin hatıralarını yaşatmak ve yaşamlarını örnek almak mecburiyetindeyiz." şeklinde konuştu.

Panel, Necati İde, İsmail Tataroğlu, Bahattin Budak ve Nejdet Uçan'ın gazelhan dinletisiyle sona erdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×