Harmandar: Vergi çalışanlarının sıkıntıları gözardı ediliyor

Türk Büro Sen Erzurum Şube Başkanı Gani Harmandar, vergi çalışanlarının problemler içerisinde çalıştığını belirterek, "Vergi barışından bahseden bakanlık önce çalışanları arasında barışı sağlamalıdır.

Harmandar: Vergi çalışanlarının sıkıntıları gözardı ediliyor
27 Şubat 2014 Perşembe 19:13

Türk Büro Sen Erzurum Şube Başkanı Gani Harmandar, vergi çalışanlarının problemler içerisinde çalıştığını belirterek, "Vergi barışından bahseden bakanlık önce çalışanları arasında barışı sağlamalıdır." dedi.

Türk Büro Sen Şube Başkanı Harmandar, Vergi Haftası nedeniyle çalışanların problemlerini yazılı açıklama ile dile getirdi. Harmandan, "Maliye Bakanlığı 2005 yılında yeni bir yapılanmaya gitmiştir. Fakat bu yeni yapılanma bırakın yenilikler getirmeyi eskiye nazaran bir gerilemeye sebep olmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığı’ndan ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açmış ve personelin moral motivasyonunu ciddi anlamda zedelemiştir." dedi.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda personel yetersizliği dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır. Kanunları uygulayan, verginin tahakkuk ve tahsilatını gerçekleştiren yani, devlet bütçesinin her kademesinde katkı sağlayan, bu işin asıl yükünü çeken çalışanların sorunları çözüme kavuşmadığı gibi, gün geçtikçe sorunlar yumak halini almıştır. Çalışanlar mutsuz, moral ve motivasyonları yok denecek kadar azalmış ve çalışma barışı bozulmuştur.
Bilgi birikimi ve her türlü donanıma sahip olan Maliye ve Gelir İdaresi çalışanları bütün olumsuz şartlara rağmen vatandaşa hizmetin en iyisini vermeye çalışmaktadır. Maliye Bakanlığı sürekli olarak, vatandaşlar için vergi ve varlık barışı politikaları uygulamaktadır. Bakanlıktan kendi çalışanlarıyla da bir an önce barışmasını beklemekteyiz. 666 sayılı KHK ile Hükümet ek ücret ve göstergelerde yaptığı değişikliklerle üst bürokratların maaşına zam yaparken, Maliye çalışanlarına göstermelik artışlar yapmış İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerdeki memurlara hiç artış yapılmamıştır. Hangi işin, hangi işe eşit olduğu belirlenmeden (iş tanımı yapılmadan) çıkarılan 666 sayılı KHK ile aynı işi yapanlar arasında önemli ölçüde ücret farklılıkları ortaya çıkmıştır. Maliye ve GİB çalışanlarının özel hizmet tazminatları artırılarak diğer kamu kurumlarıyla eşitlenmeli ve adaletsizlik giderilmelidir.
Gece-gündüz, hafta sonu demeden bayram tatillerinde dahi çalışarak Devlet hazinesini parayla doldurma görevini yürüten fedakar vergi memurlarının sorunları çözülmeden kutlamaların kabul edilmesi mümkün değildir. Türk Büro-Sen olarak, ekonomimizin ayakta kalması için canla başla çalışan Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük haklarının insan onuruna yakışır şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiğini kamuoyuna saygı ile duyururuz." ifadelerine yer verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×