Harekatın 40. yıl dönümünde Vali Düzgün’ün iftarında buluştular

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri’de konuşlu 1. Komando Tugay Komutanlığı’nın Paraşüt Taburu’ndan Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Kıbrıs gazileri onuruna iftar yemeği verdi. Vali Düzgün ve eşi Gül Düzgün, Kıbrıs Barış...

Harekatın 40. yıl dönümünde Vali Düzgün’ün iftarında buluştular
21 Temmuz 2014 Pazartesi 14:08

Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri’de konuşlu 1. Komando Tugay Komutanlığı’nın Paraşüt Taburu’ndan Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Kıbrıs gazileri onuruna iftar yemeği verdi. Vali Düzgün ve eşi Gül Düzgün, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40’ncı yıl dönümünde düzenlenen iftar programında, harekâta katılan Kıbrıs gazilerini eş ve çocukları ile birlikte Talas Valilik Konukevi’nde ağırladı. Yavru vatan Kıbrıs’a özgürlüğünü kazandıran ve bu uğurda canlarını hiçe sayarak fedakârca harekâta katılan Kıbrıs gazileri ile yakından ilgilenen Vali Düzgün ve eşi Gül Düzgün, gazilerin anılarını dinledi.

Vali Düzgün, iftarın ardından yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40’ncı yıl dönümünde Kıbrıs gazileri ve aileleri ile bir arada olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi. Bundan 40 yıl önce Kayseri Hava İndirme Tugayı 3’ncü Paraşüt Taburu 2’nci Paraşüt Bölük Komutanlığı bünyesinde silah altında bulunan kahraman askerlerimizin Kıbrıs Barış Harekatı’na katılarak adaya barış getirdiğini ve orada yaşanan zulüm ve haksızlıkları sona erdirdiğini kaydeden Vali Düzgün, yurdun dört bir yanından Kıbrıs gazileri ile iftar programında buluşmanın kendisi açısından büyük önem taşıdığına dikkati çekerek şöyle konuştu: "Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan siz değerli gazilerimize şükranlarımı sunuyor hepinize ailelerinizle sağlıklı ömürler diliyorum, şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum. Bugün, Irak’ta Türkmenlerin, Gazze’de Filistinlilerin yaşadığı zulmü, işkenceyi ve katliamı günümüzden 40 – 45 yıl önce Kıbrıs’taki soydaşlarımız yaşamışlardı. Onlar, evlerinden, köylerinden ayrılmak zorunda kalmışlar, belki bir kamyonun kasasında kendilerince daha güvenli bir yere gitmek zorunda kalmışlardı. Ama Türkiye’den siz Kayseri Komando Tugayı Paraşüt Taburu’nun da kahramanlıklarıyla Barış Harekatımız çok kısa bir süre içerisinde sonuçlanarak oradaki soydaşlarımızın huzur ve güven içerisinde yaşaması sağlanmıştı. İnşallah bundan sonra da Kıbrıs’taki Türk kardeşlerimiz ilelebet, sonsuza kadar huzur ve güven içerisinde yaşayacaklardır."

Vali Düzgün, konuşmasının sonunda, barış içerisinde bir dünya temennisinde bulunarak komşu ülkelerde ve Gazze’de yaşanan olayların bir an önce son bularak bayrama huzur ve güven içerisinde girilmesini diledi.

Emekli Tuğgeneral Muammer Ünal da 40 yıl sonra Kayseri’de bir araya gelmenin hissinin tarif edilemez olduğuna işaret ederek, kendileriyle yakından ilgilenen Vali Düzgün’e teşekkür etti.

Emekli Albay Orhan Ceylan ise 2 gün boyunca Kayseri’de unutulmaz anlara tanıklık ettiklerini, harekâta katılan arkadaşlarının eş ve çocukları ile yıllar sonra Kayseri'de bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. Ceylan, "Sayın Valimiz başta olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve tüm komutanlarımıza bizi unutmadıkları için şükranlarımızı sunuyorum." dedi.

Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Ali Demiral, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran ile askeri ve mülki erkânın eşleri ile birlikte katıldığı iftar programının sonunda Kıbrıs Gazileri adına Kayseri programına katkılarından dolayı Vali Düzgün, Garnizon Komutanı Hv. Plt. Tümgeneral Demiral ve 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan’a şükran plaketi takdim edildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×