Hamilelere gribe karşı yeşil yapraklı sebze önerisi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Yücel, son bir aydır, ülkede grip salgını yaşandığını belirterek, çalışan, ev hanımı, doktoru, gebesi, bebeği ayırt etmeden herkesin etkilendiğini söyledi.

Hamilelere gribe karşı yeşil yapraklı sebze önerisi
13 Şubat 2014 Perşembe 14:18

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Yücel, son bir aydır, ülkede grip salgını yaşandığını belirterek, çalışan, ev hanımı, doktoru, gebesi, bebeği ayırt etmeden herkesin etkilendiğini söyledi. Dr. Yücel, hamilelerin, kış döneminde gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirici yüksek oranda E vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, kuru baklagilleri yeterince tüketmesini önerdi.

Hamilelik döneminde grip olan gebelere önerilerde bulunan Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Burak Yücel, bilgilendirdi. Grip virüsünün son derece bulaşıcı olduğunu belirten Dr. Yücel, “Virüs taşıyan kişi ile aynı odada bulunmak dahi hastalığa yakalanmak için yeterli olabilir. Solunum yollarına geçen virüs, ani ateş yükselmesi, titreme, baş ve kas ağrıları, genel bir kırgınlık, gözlerin yaşarması ve yanması, kuru öksürük, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Hastalık genellikle bir hafta kadar sürebilen belirtilerle, bazen daha ağır solunum yolları hastalıklarına dönüşümle de seyredebilir.” dedi.

Dr. Burak Yücel, anne adaylarına ilk önerinin, gebelik döneminde mümkün oldukça hastalık oluşmadan önlem almaları yönünde olduğunu belirterek, bu önerilerini şöyle sıraladı: "Anne adayı, vücut direncini artırmak için sağlıklı ve dengeli beslenmeli, bol miktarda su ve sıvı içecekler almalıdır. Vücudun savunma sistemini güçlendirici A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminleri içeren yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, havuç yanı sıra portakal, limon, greyfurt gibi meyveler tüketmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici yüksek oranda E vitamini içeren yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz, kuru baklagiller yeterince tüketilmelidir. Vücut direncini yüksek oranda düşüren stresten uzak kalınmalıdır. Mikropla karşılaşmamak için elleri yıkamak, grip olan kişiler ile aynı ortamı paylaşmamak basit ama etkili önlemlerdir.
Grip virüsü, normal koşullarda bebeğe geçmesi beklenen ve bebekte istenmeyen durumlar oluşturan bir hastalık değil. Bu konuda anneler yoğun endişe içine girmemelidirler. Gripte komplikasyon oluşmamış ise antibiyotik tedavisi gerekmemektedir. Hekim tarafından seçilen gebelik için uygun rahatlatıcı burun ve boğaz spreyleri güvenle kullanılabilir. Ağrı ve ateş yüksekliği için parasetamol türevi ilaçlar güvenle alınabilir. Ancak bazen grip, zatürree gibi hayatı tehdit eden durumlara yol açabildiğinden, özellikle de hamilelikte hafife alınmaması gereken bir hastalıktır.”

Dr. Yücel, bazı koşullarda mutlaka bir hekime danışılmasında fayda olduğunu ifade ederek, bu durumları da şöyle sıraladı: "38 derecenin üzerinde ateş, soluk alıp vermede güçlük, vücutta döküntüler, ciddi göğüs ağrısı. Grip ile ilgili tartışılan bir konu da grip aşısının gebelikte kullanımı ile ilgilidir. Gebelik döneminde aşı uygulaması güvenli kabul edilir. Dünyada ve ülkemizde yapılan bilimsel çalışmalar neticesinde tüm gebeleri aşılamanın gereksiz olduğu sonucuna varılmıştır. Virüs ile karşılaşma riski yüksek sağlık personeli, öğretmen, bankacı gibi toplum hizmeti gören kişilerde aşılama önerilebilir.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×