Hamidiye Kışlası, tiner ve uyuşturucu kullananların mekanı oldu

Şırnak’ın Cizre ilçesinde son zamanlarda tiner ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelen tarihi Hamidiye Kışlası’na uyuşturucu operasyonu düzenlendi.

Hamidiye Kışlası, tiner ve uyuşturucu kullananların mekanı oldu
04 Nisan 2014 Cuma 11:33

Şırnak’ın Cizre ilçesinde son zamanlarda tiner ve uyuşturucu bağımlılarının mekanı haline gelen tarihi Hamidiye Kışlası’na uyuşturucu operasyonu düzenlendi. Asayiş Büro Amirliği ekipleri tarafından yapılan operasyonda 106 paket uyuşturucu madde yakalandı.

Cizre’de 163 yıl boyunca askeri kışla olarak kullanılan Hamidiye Kışlası daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Sultan Abdulhamit Han zamanında paşa olarak tayin edilen Cizre Miran aşiretleri Reisi Mustafa Paşa tarafında 19. yy ikinci yarısında Cizre ve Midyat ustalarına yaptırılan Hamidiye Kışlası, 163 yıl boyunca 4.Hudut Tabur Komutanlığı'nca komutan merkezi olarak kullanıldı. Kışla daha sonra bakanlığa devredilip restore edilmesine karar verildi. Kısa süre önce Cizre Kaymakamlığı tarafından yapılan "Şehri Nuh Diriliyor Projesi" kapsamında restore çalışmaları başlatıldı. Ancak son zamanlarda tarihi kışla içerisinde bulunan bazı yerler tiner ve uyuşturucu bağımlısı olan gençlerin mekanı haline gelmişti. Bu durumdan rahatsız olan duyarlı vatandaşlar emniyete şikayette bulundu. Emniyete gelen ihbarları değerlendiren Cizre Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, kışlaya operasyon yapmaya hazırlandı. Operasyona başlayan asayiş ekipleri, Hamidiye Kışlası çevresinde yapılan ilk operasyonda 6 paket uyuşturucu madde ile birlikte M.T.(17), Ö.C.(17) ve Ö.E.(19) isimli şahıslar suçüstü yakalandı. Yine Hamidiye Kışlası’nda yapılan ikinci operasyonda 100 paket uyuşturucu madde ile S.K.(17) isimli şahıs yakalandı. S.K. çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı.

MİSAFİR OLARAK GARNİZONA GİREN ADAM UYUŞTURU SATICISI ÇIKTI
Öten yandan, Nur Mahallesi’nde bulunan Garnizon Komutanlığı’na misafir kılıfı olarak içeri giren S.P.(22) isimli şahıs nizamiye misafir salonunda askerlere uyuşturucu sattığı asayiş ekipleri tarafından tespit edildi. S.P., evine asayiş ekipleri tarafından yapılan operasyonla yakalandı. S.P., çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×