Hamburg eyaleti, enerji hatlarını geri alıyor

Almanya'nın Hamburg eyalet hükümeti, referandum sonuçlarına uyarak enerji hatlarını satın almak için start verdi.

Hamburg eyaleti, enerji hatlarını geri alıyor
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:48

Almanya'nın Hamburg eyalet hükümeti, referandum sonuçlarına uyarak enerji hatlarını satın almak için start verdi. Ülkenin önde gelen enerji şirketlerinden Vattenfall ile yapılan görüşme olumlu sonuçlandı.

Kesin fiyatın uzmanlar tarafından belirleneceği satışın gerçekleşmesi için Hamburg Senatosu ve Vattenfal Denetleme Kurulu’nun onaylaması gerekiyor. Vattenfall, elektriğin yanı sıra dört yıl sonra bölgesel ısınma hattını da devredecek.

Hamburg Eyalet Başbakanı Olaf Scholz, hükümetin referandumda alınan sonucu uygulamaya geçirdiğini söyledi. Vatttenfall çalışanlarının yapılan anlaşma kapsamında iş güvenliğini koruduğunu ifade eden Scholz, “Bu zor zamanda hızlı bir şekilde anlaşmak çok iyi. Görüşme öncesi ve sırasında risk olmasına rağmen en iyi sonuca ulaşmış olmamız çok güzel. Bundan sonra uzun yıllardır bilinen enerji şirketinin reklamını yapabiliriz. Kalıcı olması için şansını artırmalıyız.” şeklinde konuştu.

Vattenfall Almanya Müdürü Tuomo Hatakka da her iki taraf için adil bir anlaşma olduğunu belirterek, “Bu aynı zamanda uzun yıllar birlikte ortak çalışma yapabileceğimiz için de iyi bir zemin oluşturdu.” dedi. Hatakka, gelecekte yaklaşık 750 bin elektrik ve gaz müşterisine hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi.

Anlaşma sonrası açıklama yapan Yeşiller Hamburg Başkanı Katharina Fegebank ve yardımcısı Manuel Sarrazin, problemsiz ve kısa sürede Vattenfall ile anlaşma sağlanmasından büyük mutluluk duyduklarını belirtti.

CDU Hamburg Eyalet Meclisi Çevre Politikaları Sözcüsü Birgit Stöver ise satın alma işleminde acele davranıldığını belirterek, bunun Hamburg’a ek yük getireceğini, satın almayla birlikte risk de alındığını kaydetti. Stöver, eski bir enerji şirketini satın alma yerine sokak, cadde, bisiklet yolları, otobüs ve metro gibi toplu taşıt araçlarına yatırım yapılmasının daha yararlı olacağını söyledi.

Senatonun verdiği bilgiye göre Hamburg satın alma için 2,3 milyar Euro ödeyecek. Geçtiğimiz yıl yapılan referandumda iktidar partisi, SPD ile CDU ve FDP’nin karşı çıkmasına rağmen Yeşiller ile Sol Parti desteğini alarak enerji hatlarının satın alınmasını kabul etmişti. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×