Halk Sağlık Müdürü Okur uyardı: Aydın'ın havası kötü

Aydın'ın havasının kötü olduğunu belirten İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Şenol Okur, “Hava kirliliği ölümcül tehdit.

Halk Sağlık Müdürü Okur uyardı: Aydın'ın havası kötü
16 Ocak 2014 Perşembe 14:33

Aydın'ın havasının kötü olduğunu belirten İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Şenol Okur, “Hava kirliliği ölümcül tehdit.” açıklamasını yaptı. Ölçüm sonuçları dikkate alındığında, hava kirliliğinin özellikle akşam saatlerinde en üst dereceye çıktığını vurgulayarak, “Dünyada her yıl yaklaşık 2 milyon insan, hava kirliğinin yol açtığı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.” dedi.

Hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini belirten Dr. Okur, Türkiye'de 5 milyon KOAH hastası olduğunu, yaşlılar ve kronik hastalığı olanların kış aylarında çok daha dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini söyledi. Astım, bronş genişlemesi ve KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları olanları kirli havada dışarı çıkmamaları konusunda uyaran Okur, “Dışarıdaki hava kirliliği, sağlıklı insanlar üzerinde bile öksürük, hapşırık, nefes almada zorluk ve baş ağrısı gibi etkilere sebep olabilir. Bunun yanında içerideki hava kirliliği de önemli. Gaz, kömür, tütün gibi hava kirleticilere karşı dikkatli olunmalı. Özellikle tütün kullanımının kan akımını bozduğu, kalp krizini arttırdığı, ayrıca bronşit, zatürre, amfizem, akciğer kanseri gibi hastalıklara yol açtığı bilinmektedir.” şeklinde konuştu.

Halk Sağlık Müdürü Okur, hava kirliliğinin sebeplerine de şöyle değindi: “Kullanılan kalitesiz yakıtlar, egzoz gazları, soba ve kaloriferlerin uygun şekilde yakılmaması, kentin konumu ve olumsuz hava şartları, hava kirliğinin nedenlerini oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için sanayi tesislerinin bacalarına filtre takılması sağlanmalı, yeşil alanlar arttırılmalı, çam, kayın, sığla ve çınar gibi havaya daha çok oksijen veren türlerle ağaçlandırma çalışmalarına hız verilmelidir. Isınmak için yüksek kalorili kömürler kullanılmalı. Her yıl bacalar ve soba boruları temizlenmeli. Enerji olarak mümkünse doğalgaz, güneş ve jeotermal kaynaklar kullanılmalı. Pencere, kapı ve çatıların izolasyonuna önem verilmeli. Kalorifercilerin ateşçi kursuna katılımı sağlanmalı, kalorifer ve doğalgaz kazanlarının periyodik bakımları yapılmalı. Kentlerde araba egzozlarından kaynaklanan kirliliğin azaltılması için toplu taşıma hizmetleri yaygınlaştırılmalı.”

Soba zehirlenmelerine de dikkat çeken Dr. Şenol Okur, “Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı ve zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yoluyla girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta, yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba ve şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir.” dedi. CİHAN

Halk Sağlık Müdürü Okur uyardı: Aydın'ın havası kötü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×