Hakkari'de sokağa çıkma yasağı sürüyor

Hakkari'de 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı 2 aşiretin kavgası sonrası Hakkari Valiliği tarafından uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bugün de kepenkler açılmadı.Hakkari'de 4 gün önce 4 gencin tartışması sonrası aşiret...

Hakkari'de sokağa çıkma yasağı sürüyor
21 Temmuz 2014 Pazartesi 13:08

Hakkari'de 1 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı 2 aşiretin kavgası sonrası Hakkari Valiliği tarafından uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bugün de kepenkler açılmadı.

Hakkari'de 4 gün önce 4 gencin tartışması sonrası aşiret kavgasına dönüşen olaylarda dün akşam kan aktı. Akşam saatlerinde Pinyanişi aşiretine mensup bir kişinin evini basan Ertoşi aşireti mensuplarının 1 kişiyi öldürmesi, 3 kişiyi de yaralaması üzerine Hakkari Valiliği, dün akşam saat 19.15'ten itibaren ikinci bir emre kadar kentte sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı bugün de devam ediyor.

Hakkari'de polis ve askerler tarafından zırhlı araçlarla yoğun güvenlik önlemleri alındı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren çok sayıda zırhlı araç, çatışmaların yoğunlukta yaşandığı Bağlar Mahallesi'ne hareket etti.

OLAYLARIN BUKADAR BÜYÜMESİNİN NEDENİ

Hakkari kent merkezinde cuma günü saat 23.00 sıralarında Bulvar Caddesi'nde 4 genç arasında belirlenemeyen nedenle çıkan tartışma, kısa sürede büyüdü. Gençler arasında başlayan kavgaya, bağlı oldukları Ertoşi ve Pinyanişi aşiretlerinin diğer fertleri de katıldı. Taraflar birbirlerine taş ve sopalarla saldırırken, ortalık bir anda savaş alanına döndü. Çevredeki birçok iş yeri ve araç zarar gördü. Olay yerine gelen polis ekipleri, zaman zaman gaz bombası ve tazyikli su kullanarak kavga edenleri ayırmaya çalıştı.

Cuma günkü kavganın ardından cumartesi gününe sakin başlayan Hakkari, iftardan sonra yeniden karıştı. Bulvar Caddesi'nde bir araya gelen çoğunluğu genç onlarca kişi taş, sopa ve sandalyeler ile kavga edip kent merkezini yine savaş alanına çevirdi. Çok sayıda zırhlı polis aracı çarşı merkezine sevk edilirken, polis kavga eden grupları ayırmak için yine tazyikli su ve gaz bombası kullandı. Her iki aşiret mensubunun karşı karşıya geldiği sırada esnaf kepenk kapatırken zaman zaman silah sesleri duyuldu.

ÜÇÜNCÜ GÜN DE EV BASIP ADAM ÖLDÜRDÜLER

Pazar günü akşam saatlerinde ise kan aktı. Saat 16.30 sıralarında ellerinde sopa ve bıçaklarla toplanan Ertoşi ve Pinyanişi aşireti mensupları, Bulvar ve Cumhuriyet caddeleri üzerinde karşılaştı. Hakkari Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, BDP'liler ve her iki aşiretin liderlerinin araya girmesiyle kavga önlendi.

Şehir merkezinden ayrılan bir grup Ertoşi aşireti mensubu, saat 19.00 sıralarında silahlarla Bağlar Mahallesi'ndeki Pinyanişi Aşireti mensubu Mustafa Er'in evini bastı. Silahlı saldırıda Mustafa Er hayatını kaybederken, adı öğrenilemeyen oğlu ve 2 kişi yaralandı. Mustafa Er, Hakkari Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsinin ardından gece saatlerinde Bağlar Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verildi. Mustafa Er'in oğlu ile aynı olayda yaralanan 2 kişinin tedavileri ise Hakkari ve Van'da sürüyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GETİRİLDİ

Gerginliğin doruk noktasına ulaştığı kentte geniş güvenlik önlemi alındı. Valilik de olayların büyümesi üzerine kent merkezinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentteki güvenlik önlemlerine asker de destek verdi.

Sokağa çıkma yasağı bugün de devam etti. Resmi kurumların kapalı olduğu kentte, nöbetçi eczane ve fırın dışında açık işyeri de bulunmuyor. Bu arada memur ve işçiler de bugün işbaşı yapmadı. CİHAN

Hakkari'de sokağa çıkma yasağı sürüyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×