Hakimden Sanıklara: Hareketsiz Yatana mı Gücünüz Yetti?

İzmir'deki Kobani eyleminde vurulup, düştüğü yerde dövülen ve hastanede ölen E.K.'nun davasında hakim, sanıklara 'Yerde hareketsiz yatana mı gücünüz yetti?' diye sordu.

Hakimden Sanıklara: Hareketsiz Yatana mı Gücünüz Yetti?
26 Mart 2015 Perşembe 01:19

İzmir'deki Kobani eylemi esnasında silahla vurulup yaralanan, düştüğü yerde dövülen ve kaldırıldığı hastanede kurtarılamayan HDP'li 38 yaşındaki Ekrem Kaçeroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine başlandı. 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmaya 'kasten adam öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan sanıklar Murat K., Suat D., Kubilay A. ve Reşit A. ile Ekrem Kaçeroğlu'nun ailesi ve tarafların avukatları katıldı. Polis, duruşma salonu bünyesinde ve dışında geniş güvenlik önlemi aldı. Hakim Nilüfer Öncel, sanıklara 'Yerde hareketsiz yatana mı gücünüz yetti?' diye sordu.

3 GÜN YAŞAM MÜCADELESİ VERDİ

Geçen 7 Ekim'de, Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını Bornova Doğanlar Mahallesi'nde protesto edenlere polis müdahale etti. Bu sırada Ekrem Kaçeroğlu, açılan ateş sonucunda yaralandı. Kanlar bünyesinde yerde yatan Kaçeroğlu'na daha sonra mahalleden bir küme saldırarak dövdü. Ağır yaralanan ve Ege Üniversitesi Hastanesi'nde sıkı bakım ünitesinde tedaviye tahsil edilen Ekrem Kaçeroğlu, 10 Ekim'de hayatını kaybetti.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olayın arkasından inceleme oluşturan polis, TOMA'nın üstündeki kameralardan çekilen görüntülerden Ekrem Kaçeroğlu'na saldırdıkları ve silah kullandıkları saptanan Reşit A., kardeşi Kubilay A. ile akrabaları bulunan Suat D. ve Murat K.'yı gözaltına aldı.

İzmir nöbetçi 4'üncü Sulh Ceza Hakimliği, Kaçeroğlu'nun ne biçimde ve kim sebebi ile yere düşürüldüğünün bilinmediği belirtip, fakat yerdeyken yaralıya eylemde bulunduklarından, Kubilay A. ve Murat K. için tutuklama kararı verdi. Silahla ateş açan Reşit A. ve Suat D.'nin Kaçeroğlu'na yönelik eylemde bulunduklarına dair yeterli, zinde kanıt elde edilemediğinden de tutuksuz yargılanmak üzere hür bıraktı. Tutuklu Kubilay A. ve Murat K. de daha sonra avukatlarının itirazı üzerine, İzmir 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği sebebi ile hür bırakıldı. Ekrem Kaçeroğlu'nun öldürülmesiyle ilgili iddianame hazırlandı. Savcı, iddianamede, 4 sanık meselesi için müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmaları için Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı.

'BİR AN KENDİMİ KAPTIRDIM, O PSİKOLOJİYLE TEKME ATTIĞIMI HATIRLAMIYORUM'

İlk duruşmada polis adliye önünde ve bünyesinde sıkı güvenlik önlemleri aldı. Gelenlerin üzerleri arandı. Sanık Murat K., savunmasında 'Bu vakalar ilk kez yaşanmıyor. Kahvede otururken bir arkadaşım telefonla evlerimizin taşlandığını söyledi. Gittim, korkuyla gördüklerim karşısında şoke oldum. Evlerin bahçelerine girip, yakaladıklarını dövüyorlardı. Silah sesleri duydum. Çok sayıda insanın başı gelen taşlardan kanıyordu. Herkes birbirine vuruyordu. Bir an kendimi kaptırdım, o psikolojiyle tekme attığımı hatırlıyorum' dedi.

'SANA KARŞI BİR DİRENCİ YOK, YERDE YATIYORDU. NEDEN VURDUN?'

Mahkeme Başkanı Nilüfer Öncel, 'Sana karşı bir direnci yok, yerde yatıyordu. Neden vurdun?' diye sorması üzerine, Murat K. 'Zaten ben de aşırı pişman oldum. Bir anlık korku ve psikolojiyle oldu. Şahsın vurulduğundan haberim yoktu. Olay yerini terk edip eve gittim. Bu vakaya karıştığım için pişmanım' dedi, bu hadise sonrasında işini kaybettiğini, zor günler geçirdiğini, vakadan dolayı aşırı üzgün olduğunu söyledi.

Hakimin sorusu üstüne Murat K., Suat D'yi belindeki kurusıkı tabancayı çıkararak havaya iki el ateş ederken gördüğünü, başka iki sanık Kubilay A. ve Reşit A.'yı ateş ederken görmediğini söyledi.

SANIK AĞABEYİNİN 3 KİŞİ TARAFINDAN DÖVÜLDÜĞÜNÜ ANLATTI

Sanık Kubilay A., hadise günü kahvede arkadaşlarıyla otururken, TOMA'ların geçtiğini gördüğünü, babasının telefonla arayarak eve çağırdığını, eve giderken bir grubun üzerlerine gelerek taş attıklarını, ara sokağa kaçtıklarını, ağabeyinin de üç şahıs sebebi ile dövüldüğünü, 150-200 insanın evlerine taş attığını gördüğünü anlatınca, hakim, '150-200 benlik grubun taş attığını görünce sebep eve girmedin?' diye sorması üzerine, 'Ben de yanımdakilerle müşterek attıkları taşları alarak karşılık verdim. Bir saat kadar sürdü bu taşlaşma. Sonra çevik takat geldi' dedi.

Ağabeyi dövüldüğü için psikolojisinin arızalı olduğunu söyleyen Kubilay A., Kaçeroğlu yerde yatarken iki kez tekme attığını, ama isabet etmediğini, elindeki sopayla da vurmaya çalıştığını söyledi.

'HAREKETSİZ YATANA MI GÜCÜN YETİYOR?'

Hakim Nilüfer Öncel'in, 'Hareketsiz yatana mı gücün yetiyor?' diye sorması üzerine, Kubilay A. 'Psikolojim aşırı bozuktu' dedi.

Mahkemede savunma oluşturan sanık Suat D. de kahvedeyken evlerine hücum yapıldığı haberi üstüne o tarafa yöneldiklerini, yolda sıkı biber gazından etkilendiğini söyledi. Evlerinin taşlandığını gördükleri, karşı gruptaki şahısların kendilerine bir şeyler atması üstüne kendilerinin de onlara tıpkı biçimde taş atarak karşılık verdiklerini söyledi. Grubun dağılması için düzeyi sıkı tabancayla havaya 1-2 el ateş ettiğini, başka yerde ateş edip etmediğini hatırlamadığını söz eden Suat D., polisin gelmesi üstüne art döndüğünü anlatım etti. Karşı gruptan şahısların elinde de tabanca, pompalı tüfek, molotof, çivili değnek bunun şeklinde şeyler olduğunu, ateş ettiklerini belirten Suat D., şikayetçi olduğunu söyledi.

'BENİ DARP ETTİLER, GÖMLEĞİM PARÇALANDI'

Sanık Reşit A. da evine gittiğinde bahçelerinde eli sopalı 3-4 insanın olduğunu ve eve girmeye çalıştıklarını gördüğünü ve bu kişilerle boğuşmaya başladığını söyledi. Sanık Raşit A., 'Beni darp ettiler, gömleğim parçalandı. Mahallelinin seslerinin yükselmesiyle kaçmaya başladılar. Eşimi eve soktuktan sonra mahalleliye katkı etmeye gittim. Kimisi molotof atıyordu. Baktım mahalleyi bitirecekler. ya öleceğiz ya kendimizi koruyacaktık. Babamın evine gittim. Dedemden kalma babama ilişkin bulunan tüfeği alıp dışarı çıktım. TOMA yanımdan geçerken havaya bir el ateş ettim. Daha sonra tüfeği ikiye katlayıp koltuğumun altında pazar yerine gittim, daha sonra eve gidip tüfeği yerine bıraktım' dedi. Reşit A., karşı grubunun evlerine saldırmasının nedeninin Karslı olmalarına rağmen, o gruba katılmamaları olduğunu iddia etti.

Mahkeme Başkanı Nilüfer Öncel, sanıklara dosyada hadise anında çekilen görüntülerden elde edilen fotoğraflarda bulunan insanları tanıyıp tanımadıkları anlamında tek tek kürsü önüne çağırıp sordu. Sanıkların ifadelerinin ardından, avukatların talepleri alındı. Duruşma öncesi İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, Kaçeroğlu ailesinin ve HDP İzmir İl Başkanı Cavit Uğur'un katılımıyla bir matbuat izahatsı yaptı.

Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×