Hafriyat kamyonları Başakşehirlilerin korkulu rüyası oldu

İstanbul'un nispeten sakin ilçeleri arasında yer alan Başakşehir, hafriyat kamyonlarının tehditi altında. Devam eden inşaat ve dolgu çalışmaları nedeniyle cadde ve ara sokakları tehdit eden kamyonlar ilçe sakinlerinin korkulu rüyası oldu....

Hafriyat kamyonları Başakşehirlilerin korkulu rüyası oldu
01 Temmuz 2014 Salı 12:48

İstanbul'un nispeten sakin ilçeleri arasında yer alan Başakşehir, hafriyat kamyonlarının tehditi altında. Devam eden inşaat ve dolgu çalışmaları nedeniyle cadde ve ara sokakları tehdit eden kamyonlar ilçe sakinlerinin korkulu rüyası oldu. TOKİ'nin ihale ettiği hafriyat dolum alanına malzeme taşıyan kamyonların kullandığı cadde ve sokaklar vatandaşları isyan ettirdi.

Başakşehir sakinlerini canından bezdiren hafriyat kamyonları şikayet konusu olmaya devam ediyor. Devam eden inşaat ve benzeri çalışmalardan hafriyat toplayan kamyonlar ilçenin ana caddeleri ve ara sokaklarını kullanıyor. Hal böyle olunca da bölge halkı için büyük tedirginlik oluşturuyor. Çocuklar oyun oynadığı sokaklarda hafriyat kamyonlarını gören vatandaşlar yaşadıkları korkunun yanında hem gürültüden hem de oluşan toz bulutundan bezmiş durumda.

TOKİ'nin, 60 bin konutluk projenin uygulanacağı Kayabaşı’nda boş bir taş ocağını hafriyat döküm alanı olarak ihale etmesinin ardından bu kamyonların sayısı arttı. Çünkü, belirtilen alan için hafriyat taşıyan kamyonlar ana yolları değil, cadde ve sokakları kullanıyor. Dolgu yapıldıktan sonra yeşil alan olması planlanan alan için hafriyat taşıyan kamyonlar aslında yeşil alan olarak planlanan bir alana malzeme taşıyor. Ama bu çalışmalar sırasında hafriyat kamyonlarının oluşturuğu çevre sorunları çevre sakinlerini isyan ettirdi. Büyük damperli caddelerin gezdiği Toros Caddesi, büyük kazalara adeta davetiye çıkarıyor. Belediyele yapılan başvurular da sonuç getirmeyince bölge halkı çaresiz kaldı.

Kamyon sürücülerinin oluşturduğu tehdit nedeniyle çocuğunu dışarı çıkarmaya bile korktuğunu belirten semt sakini Melika Ayşe Başbölük, "Uzun zamandan beri bu araçlar buradan geçiyor. Niye buradan geçtiklerini sorduğumuzda bir cevap alamıyoruz. Onlar geçerken her yer toz duman içinde kalıyor. Allah korusun çocuklarımızın başına bir şey gelir diye dışarıya gönderemiyoruz. Çok hızlı gidiyorlar. Caddeyi anayolmuş gibi kullanıyorlar.” diye konuştu. Diğer semt sakini esnaf Ünal Arıkan ise “Dışarıda oturamaz olduk. Araçlar hızla geçince toz duman oluyor her yer. Her gün onlarcası buradan geçiyor.” dedi. Arıkan, “Hız kesmeden gidiyorlar. Kocaman kamyon içinde tabii bir korkuları yok. Belediyenin çözüm bulmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Hafriyat kamyonları Başakşehirlilerin korkulu rüyası oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×