Hac kayıtları başladı

Bu yıl hacca gidecekler için kura çekiminin ardından kayıtlar başladı.

Hac kayıtları başladı
16 Mart 2015 Pazartesi 14:31

Bu sene hacca 2007'den bu güne aralıksız kayıt yaptıran takribî 44 bin şahıs kuraya katılmadan gidecekken, takribî 11 bin şahıs de kura sonucunda belirlendi.

Hacca gidecekler kati kayıt yaptırabilir belgelerini 16-27 Mart tarihlerinde, önceden belirlenen muamele tarihsel ve sıralarına oranla il müftülüklerine giderek alacak.

Hac kati kayıtları randevulu düzene oranla bugün başlamasına karşın Ankara İl Müftülüğü önünde yurttaşlar yoğunluk oluşturdu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Ankara İl Müftülüğünde gazetecilere yaptığı izahatda, daha öncelikle gündelik randevu sistemi olmadığını bu sebepten vatandaşların kayıtların başladığı ilk günden Ankara Müftülüğünün önüne yığıldığını söyledi.

Bu sene kayıtları günlere yaydıklarını, vatandaşların hangi gün kati kayıt yaptıracağını internetten aldıkları kayıt belgesinde gördüklerini vurgulayan Günenç, "Bütün illerimizde uyguluyoruz. İllerin kontenjanları ayrıcalıklı bulunduğu için bir gün de bitiren ilimiz de var, iki güne yayılan ilimiz de var. Ankara, İstanbul, İzmir benzeri bir kaç güne yayılan illerimiz de var" dedi.

"Gönlümüz, vatandaşımızın kapıda, sırada beklemesine hiç razı değil" diye konuşan Günenç, şunları söyledi:

"Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu'nu topladığımızda belgeyi internet üzerinden, daha uygar ortam olması için internet üstünden vermeyi planlamıştık lakin gezi acentalaramızın itirazı itibarı ile bunu yapamadık. Aslında bu belgenin günümüzdeki olanakları da kullanarak internet üstünden verilmesi gerekiyor. İnşallah önümüzdeki sene hiç bir şey dinlemeden biz bu belgeyi internet üstünden vatandaşlarımıza vereceğiz. Çünkü burada İhtiyar insanlarımızın sabah erkenden gelerek müftülüklerin önünde saatlerce kuyrukta beklemesine bizim gönlümüz razı değil."

Ankara'dan 4 bin 125 şahıs hacca gidecek

Ankara Müftüsü Mefail Hızlı da bu sene toplamda 59 bin 252 insanın hacca gitmek için belirlendiğini ve takribî 4 bin insanın görevli şekilde gideceklerini bildirdi.

Ankara'da 4 bin 125 hacı adayı bulunduğunu belirten Hızlı, "Sabahtan bu yana ufak tefek kimi teknik problemler olsa da şu anda 7 arkadaşlarımızla, başlarındaki şube müdürüyle ortak 8 arkadaşımızla bu hizmeti vermeye çalışıyoruz" dedi.

Hızlı, "Günde bin 500 sıralarında ismi, biz hacı adayı şekilde kendilerine 'kesin kayıt yaptırabilir' belgesini eda etmek üzere şu anda tüm çalışmalarımızı tamamlamış bulunuyoruz" diye konuştu.

Hangi gün il müftülüğüne istikbaline dair bilginin hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla da gittiğini söyleyen Hızlı, bugün yaşanan yoğunluğun biraz da hacca gitme heyecanından kaynaklandığını söyledi. Hızlı, "Yani 3 gün sonra kendilerine mesaj gelmiş olsa dahi şu anda gelenlerden kaynaklanıyor ki biz şu anda otomasyon sisteminde 2 gün sonrası için, 3 gün sonrası için bir döküman veremiyoruz. Yani o gündelik otomasyondan çıkartabiliyoruz" dedi.

Hızlı, belki kısa mesajlar gitmemiş olanlar bulunabilir diye saptama ettiklerine bununla beraber dönüş yaptıklarını ve kayıtlarını yaptırabilmelerini sağladıklarını söyledi. Hızlı, "Kendileri ihmal etseler dahi biz o ihmalleri ortadan kaldıracak tedbirleri almaya çalışıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Hacı adaylarından sabırlı olmalarını arzulayan Hızlı, "Onların her çeşitli ihtiyaçlarını, öngördüğümüz hüzünlerini çözmeye vakıf çalışmalarımızı tamamladık" dedi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×