Haber-Sen: Cumhurbaşkanı seçim sürecinde TRT’de aynı oyun yine sahneleniyor

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) cumhurbaşkanı seçim sürecinin başlaması ve adayların açıklanması ile TRT’de aynı oyunun yine sahnelenmeye başladığına işaret ederek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın...

Haber-Sen: Cumhurbaşkanı seçim sürecinde TRT’de aynı oyun yine sahneleniyor
09 Temmuz 2014 Çarşamba 13:38

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) cumhurbaşkanı seçim sürecinin başlaması ve adayların açıklanması ile TRT’de aynı oyunun yine sahnelenmeye başladığına işaret ederek, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece adaylığının açıklandığı gün kesintisiz 4 buçuk saat canlı yayın yapan TRT diğer adayları görmezden geliyor. Bırakın canlı yayını Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş’ın faaliyetleri haber bültenlerine bile giremiyor.” açıklaması yaptı.

Haber-Sen yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, 15 kanala çıkarmakla övünenlerin her seçim döneminde olduğu gibi TRT’yi yine tek sesle, tek renkle doldurduklarını, TRT yönetimi açıkça anayasayı, TRT yasasını ve RTÜK yasasını ihlal edip, suç işlediğini vurguladı.

Açıklamada, “Bütçesi toplumun tüm kesimlerinden elektrik faturaları aracılığı ile alınan “yayın bedeli” ve bandrol ücretinden oluşan TRT, iktidarın borazanlığını yapıyor. Yüksek Seçim Kurulu, yerel seçimlerdeki tek taraflı yayınları nedeniyle TRT’yi üç kez uyarmıştı. Tarafsızlığı ihlal ettiği ve seçime katılan diğer siyasi partilerin çalışmalarına yer vermediği için uyarılan TRT yönetimi yine bildiğini okumaya devam ediyor.

Çünkü TRT yasası, RTÜK yasası ve hukukun temel prensipleri gereği YSK’nın uyarılarından sonra TRT genel müdürünün görevden alınması için Bakanlar Kurulu’na teklifte bulunması gereken RTÜK görevini yapmıyor.

Bunu bilen yönetim de TRT’yi AKP’nin propaganda aracına çevirmekten geri adım atmıyor.” denildi.

“TRT TEK SESLİ TEK RENKLİ OLMAYA DEVAM EDECEK”

“Anlaşılan o ki cumhurbaşkanlığı seçim döneminde de TRT tek sesli tek renkli olmaya devam edecek.” şeklinde süren açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“TRT’nin kasasına giren her 100 liranın yaklaşık 90 lirası halkın cebinden çıkıyor. TRT’nin harcadığı her 100 liranın 90 lirası halkın parası. TRT yöneticilerinin ve çalışanlarının maaşını hükümet değil halk veriyor. Yani TRT yöneticilerinin ve çalışanlarının aldığı maaşın her 100 lirasının 90 lirası da halkın cebinden çıkıyor. Bu nedenle TRT yöneticileri ve çalışanları halka karşı sorumludur.

“TRT yönetimi 2954 sayılı TRT yasasının yayın esaslarını belirleyen 5. maddesinin ‘k’ ve ‘m’ fıkralarını okusun yeter.

Yasa diyor ki; ‘TRT, haberlerin toplanması, seçilmesi ve yayınlanmasında tarafsızlık, doğruluk ve çabukluk ilkeleri ile çağdaş habercilik teknik ve metotlarına bağlı olmak, kamuoyunun sağlıklı ve serbestçe oluşabilmesi için kamuoyunu ilgilendirecek konularda yeterli yayın yapmak; tek yönlü, taraf tutan yayın yapmamak ve bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç veya düşüncenin menfaatlerine alet olmamak zorundadır.’

TRT yönetimini anayasaya ve kendi yasasına uygun davranmaya, kamu hizmeti yayıncılığının evrensel ilkelerine ve etik kurullarına uymaya çağırıyoruz.

RTÜK üyelerini ve YSK’yı da göreve davet ediyoruz; yasaları uygulayın ve bu hukuksuzluğa, adaletsizliğe sessiz kalmayın.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×