GYV: Hizmet, Haşhaşiler gibi karanlık bir örgütle anılamaz

Gazeteci ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, Hizmet hareketinin bir gönüllüler teşekkülü olduğunu söyledi.

GYV: Hizmet, Haşhaşiler gibi karanlık bir örgütle anılamaz
14 Ocak 2014 Salı 18:08

Gazeteci ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, Hizmet hareketinin bir gönüllüler teşekkülü olduğunu söyledi. Yeşil, “Hiçbir zaman geçmişte ‘Haşhaşiler’ diye tabir edilen, alabildiğine karanlık örgüt olarak tarihe geçen, uyuşturucu kaçakçılığı olan, toplumu tehlikeye sokan illetli bir yapı olarak tarihe geçen bu katiller topluluğu ile Hizmet’in telif edilmesi söz konusu olamaz.” dedi.

GYV, Beşiktaş’taki Conrad Otel’te son dönemde yaşanan gelişmeler ve internet sitelerinde Fethullah Gülen Hocaefendi’ye ait olduğu iddia edilen ses kaydıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya GYV Başkanı Mustafa Yeşil, GYV Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Fatih Üniversitesi Öğretim Üyesi İhsan Yılmaz, GYV Hukuk Müşaviri Yusuf Burak ve basın mensupları katıldı.

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının Camia ile ilişkilendirilmesinin asla kabul edilemez olduğunun altını çizen Yeşil, “Gerek yolsuzluk operasyonlarının dış ayağı ve hükümeti hedef alma, gerek operasyonlarının yapılmasıyla birlikte Türkiye’nin ekonomik zarara uğratmak isteyen dış unsurlar konusu, bu operasyonların bir cemaatin sanki bir siyasi alternatif arayışına girmiş gibi vurgular. Asla bir gerçeğe, hakikate dayanmamaktadır. Özellikle hareket üzerine zaman zaman kamuoyunu aydınlatmak üzere bazı açıklamalar yaptık. Hizmetin siyasetle ilişkisi açısından, emniyet yargıda yapılanma iddiaları ve paralel devlet iddiaları üzerine, MİT krizi üzerine, hatta harekete çete iddia edilmesi üzerine açıklamalar yapıp kamuoyuna bununla ilgili kanaatimizi belirtmiştik.” diye konuştu.

Yeşil, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hizmet, 50 yıllık süreci içerisinde hesabını her yaptığıyla halka veren bir gönüllüler teşekkülüdür. Attığı her adımı, milyonların önünde atan bir harekettir. Hiçbir zaman geçmişte ifade edilen, ‘Haşhaşiler’ diye tabir edilen, alabildiğine karanlık örgüt olarak tarihe geçmiş olan, hedefleri ve varlıkları sadece cinayet olan, uyuşturucu kaçakçılığı olan, bütünüyle toplumda bir virüs, toplumu tehlikeye sokan illetli bir yapı olarak tarihe geçmiş olan ve Nizamül Mülk’ü öldüren bu katiller topluluğuyla Hizmet’in telif edilmesi söz konusu olamaz.”

‘TOZ DUMAN İÇERİSİNDE BİR BANKA, İRADİ OLARAK BATIRILMAK İSTENDİ

Fethullah Gülen Hocaefendi ile ilgili medyaya düşen ses kayıtları hakkında da açıklama yapan Yeşil, “Sayın Gülen ile ilgili medyaya düşen bu konuşmalarda Bank Asya meselesinin gündeme getirildiğini görüyoruz. Bu karışıklığın ve toz dumanın içerisinde bir banka iradi olarak batırılmak istenmesine karşılık Sayın Gülen’e değişik yollarla kanat fikirlerini ziyaret ederek ya da telefon açarak insanların bu noktada fikirlerini almaları kadar tabi ne olabilir? Kaldı ki Hocaefendi’yi AK Partili bir çok insanın zaman zaman kendisini ziyaret edip duygu ve düşüncelerini paylaştığı gibi, imkanı olup da kendisinin mahsus bir telefonu yok. Yanındaki dostlarının telefonu vasıtasıyla kendine ulaşıp duygu ve düşüncelerini paylaşan insanlar elbette olmuştur. Dinlediğiniz zaman da kişilik hakları açısından endişe edilmesine rağmen bu ülkenin birliği, dirliği ve Sayın Gülen’in varlığından bu yana çizdiği profille alakalı en ufak endişe edecek bir şeyin olmadığı zaten ortadadır. Ama bunları sanki Sayın Gülen ile konuşmak suçmuş, sanki bunu telefonla yapmak büyük bir örgüt havası içerisinde lanse etmek anlayış ve zihniyet açısından nerelere kadar savrulduğumuzu işaret etmesi bakımından zannediyorum ki önemlidir.” şeklinde konuştu.
CİHAN

GYV: Hizmet, Haşhaşiler gibi karanlık bir örgütle anılamaz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×