GYV Başkanı Mustafa Yeşil: Tek renkliliğe hep karşı çıktık

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, "Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlığı ile toplanan Abant Paltformu'nun 30'uncu toplantısının açılış konuşmasında "Tek renkliliğe hep karşı çıktık.

GYV Başkanı Mustafa Yeşil: Tek renkliliğe hep karşı çıktık
13 Aralık 2013 Cuma 14:18

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) Başkanı Mustafa Yeşil, "Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak" başlığı ile toplanan Abant Paltformu'nun 30'uncu toplantısının açılış konuşmasında "Tek renkliliğe hep karşı çıktık." dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Abant Platformu'nun 30'uncu toplantısı başladı. Abant Tabiat Parkı'nda bulunan Büyük Abant Otel'de başlayan toplantıya, Türkiye'nin önde gelen gazeteci ve yazarları katıldı. 160 katılımcının iştirak ettiği toplantının açılış konuşmasını yapan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, tek renkliliğe hep karşı çıktıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Bu platformda Türkiye’nin çok önemli sorunları tartışıldı. Farklılıklar ortaya kondu. Ama bu farklılıklar birlikte yaşamanın temli olarak görüldü. Biz tek renkliliğe hep karşı çıktık. Tek renklilik ortaya konmaya başlayınca gönüller sustu. Bundan dolayı çok şeyi kaybettik. Belki de topyekün etrafımıza verebileceğimiz mesajı kaybettik. Onun için gelin tanış olalım, bir olalım. Tanış olmadan, kırgınlıkları bertaraf etmeden, su-i zandan kurtulmadan yol almanın imkanı yok. Hangi anlayış olursa olsun, nefret üzerine kimlik inşa edenler, kendileri gibi nefret üzerine olanları toplarlar. Biz acılara, maruz kaldığımız haksızlığa rağmen, kırılmış onurumuza rağmen, 'Gelin tanış olalım' diyoruz. Biz bir arada olmaya mecburuz. Hakikat gürültüsüzdür ama çok güçlüdür. Alevi-Sünni konusu Türkiye’nin en kritik meselelerinden biridir. Peygamberimizin Ehl-i Beyt'inin yaşadıklarını tarih biliyor. Bu zulümlere, yok etme girişimlerine rağmen Ehl-i Beyt sevdası yok olmadı, yok edilemedi. Acıları görmeyelim demiyorum. Yine birileri ağzını doldura doldura pervasızca konuşsun demiyorum. Diklenmeden dik durmak mümkündür. Ama bu nefret ederek değil, ehl-i sünnetin ahlakı ve edebi içinde tesis etmek mümkündür." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×