Gürbüz Çapan, tanık olarak dinlenecek

Ergenekon soruşturmasını ve davasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın da aralarında bulunduğu 11 sanıklı davada, Ergenekon davası sanığı Gürbüz Çapan'ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Gürbüz Çapan, tanık olarak dinlenecek
21 Ocak 2014 Salı 11:53

Ergenekon soruşturmasını ve davasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın da aralarında bulunduğu 11 sanıklı davada, Ergenekon davası sanığı Gürbüz Çapan'ın tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Ergenekon soruşturmasını ve davasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay'ın da aralarında bulunduğu 11 sanıklı davanın duruşmasına İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanıklardan Hüseyin Yıldırım ve Sefa Altıoğlu ile sanıkların avukatları katıldı.

Önceki duruşmada Ergenekon davasının gerekçeli kararının yazılmasının beklenmesine ve yazım tamamlandığında bir suretinin gönderilmesinin istenmesine karar verilmişti. Mahkeme Başkanı Osman Kaya, Ergenekon davasını yürüten İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gönderilen cevabi yazıda gerekçeli kararın yazımının henüz tamamlanmadığının bildirildiğini açıkladı. Başkan Kaya, ayrıca önceki oturumda talimatla ifadesinin alınmasına karar verilen eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in ise henüz ifadesinin alınmadığına ilişkin cevabın da mahkemeye ulaştığını belirtti.

Sanık Seyfi Oktay'ın avukatları Şeyho Saya ile Ahmet Kurtuluş, beyanda bulunmak için söz istediler. Ergenekon davası sanığı Gürbüz Çapan'ın, tahliye edilmesinden sonra Seyfi Oktay'la yaptığı telefon konuşmasında kendisine teşekkür ettiği iddia edilen davada sanık avukatları, Çapan'ın tanık olarak dinlenmesine ilişkin taleplerini yinelediler.

Sanık Oktay, önceki oturumlarda verdiği ifadesinde Çapan ile yakın aile dostu olduklarını söylemişti. Çapan'ın tahliye edilmesinden sonra kendisini arayarak teşekkür ettiğini belirten Oktay, "Böyle bir zamanda kendisini ve ailesini aramamak bu kadar yakın dostluğa sığmazdı. Tahliye olduktan sonra hiç beklemediğim bir anda beni telefonla aradı. O andaki mahcubiyetle kendisiyle ilgilendiğimi ifade ettim. Bu ifade yanlış idi. Ancak dostluk için böyle bir yanlış yapılabilirdi diye düşünüyorum." şeklinde ifade vermişti. Bu konuşma da Oktay'ın yargılandığı davada deliller arasında yer alıyordu.

Bugünkü duruşmanın sonunda Ergenekon davasından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Gürbüz Çapan'ın, tanık olarak dinlenmek üzere çağrılmasına karar verildi. Ayrıca Ergenekon davası gerekçeli kararının yazılmasının beklenmesine de hükmedilen duruşma, 6 Mayıs 2014 tarihine ertelendi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×