"Günümüzdeki problemleri çözebilmek için O’nu okuyacağız"

Türkiye geneli yapılan 'Herkes O’nu Okuyor' yarışmasının Trabzon etabı sonuçlandı.

17 Nisan 2014 Perşembe 14:48

Türkiye geneli yapılan 'Herkes O’nu Okuyor' yarışmasının Trabzon etabı sonuçlandı. Yarışmanın ödül töreninde konuşan İstanbul merkez vaizlerinden Hasan Şahin, günümüz meselelerinin çözümünün peygamberimiz Hz. Muhammed'in (SAV) hayatında olduğuna dikkat çekti. Şahin, “Ahlakımızı güzelleştirmek için O’nun hayatını okumalıyız. İmanımızı kuvvetlendirmek, günümüzdeki yaşadığımız problemleri anlayabilmek, sarsılmamak ve çözebilmek için de O’nu okuyacağız. Davamızda sabit durabilmek için de O’nun hayatını okuyacağız.” dedi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Peygamber Yolu Derneği ile Trabzon’daki Toplumsal Uzlaşı ve Kültür Sanat Derneği'nin (TUKSANDER) ortaklaşa organize ettiği yarışmaya yaklaşık 18 bin kişi müracaat etmişti. Ortaokul öğrencileri Rahime Kaya’nın ‘Efendiler Efendisi Hz. Muhammed’, liseliler Reşit Haylamaz’ın ‘Efendimiz’, yetişkinler de Fethullah Gülen Hocaefendi'nin ‘Sonsuz Nur’ kitaplarını okuyarak yarışmaya katılmıştı.

Ahmet-Asiye Cinemre yurdunun konferans salonunda yapılan tödül töreninde konuşan Hasan Şahin, şunları söyledi: “Sonsuz Nur, 160 ülkede 50 farklı dile çevrilmiş durumda. Mısır’ın Ezher Üniversitesi’nin Dirasat-ul İslami dersleri profesörü, siyer dersleri veren hocası, Arapça’ya Ennur’un Halide ismiyle çevrilen Sonsuz Nur’u 7-8 senedir siyer felsefesi olarak okutuyor. Çünkü, bu eser kronolojik bir siyer kitabı değil. Peygamberimizin yaşadığı dönemden günümüze ışık tutuyor. Nasıl yaşanması gerektiğini anlatıyor. Allah Rasulü'nün (SAV) hayatını alıp, günümüze getiriyor. Bize diyor ki, ‘Allah Resulü (SAV) böyle yaşadı, hadiseler karşısında böyle tavır takındı, sen de böyle yapabilirsin’ diyor. Biz de Peygamberimiz'in (SAV)n hayatını Allah’ın emri olduğu için okumalıyız. Çünkü Allah, Allah’a ve ahirete iman edenlerin en güzel örneğinin Hz. Muhammed (SAV) olduğunu söylüyor. Efendimiz en büyük meselelerden, en küçük meselelere kadar bize örnek olmuş, yaşayarak ve anlatarak öğretmiş. Biz de O’unun güzel ahlakı ile ahlaklanmak için onun hayatını okuyacağız.”

Efendimiz'in (SAV) hayatında unutulmaması gereken bazı hadiseler olduğuna değinen Şahin, bu olaylardan birisi olarak Uhud Savaşı’nı örnek verdi: “Kıyamete kadar gelecek olan bütün insanların yaşayacağı problemlerin çözümü Uhud’da. O gün yaşanan hadiselere ve Peygamberimiz'in (SAV) davranışlarına bir bakalım. O, o gün Uhud’da meydan savaşı yapmayı düşünmüyordu. Medine’de savunma savaşı planlarken, ashabının çoğunluğunun görüşüne uydu ve meydana çıktı. Ardından savaşa bin kişi hazırlandı, Medine’den çıktıktan 2 kilometre kadar yürüdükten sonra 300 kişi ‘Biz geri dönüyoruz, düşman bizden kalabalık, bunlarla savaşamayız’ dediler. Allah Resulü (SAV) hiç sarsılmadı, yoluna devam etti. Uhud’a varınca Ayneyn Tepesi’ne 50 okçu yerleştirdi ve onlara galip de olunsa, mağlup da olunsa yerlerini terk etmemelerini tembih etti. Ardından iki zırhı üst üste giyindi ashabını olabildiğince silahlandırdı ve ardından üzerindeki ridası yere düşecek kadar ellerini açarak Allah’a dua etti. Zor bir savaş oldu; 70 şehit verildi, 300 ağır yaralı vardı. Kendisinin de yüzüne zırh battı ve dişi kırıldı. Şehitleri defnetti, yaralıları Medine’ye götürdü. Ardından Cebrail (AS) müşrikler ile ilgili isteğini sorunca bütün olumsuzluklara rağmen onların iman lezzetini tatmaları için helak edilmemelerini istedi. Ardından zaferini ilan eden düşmanı takip etti. Hamra-ül Esed’de düşmana yetişti. Ashabına gece yakabildikleri kadar çok ateş yakmalarını söyledi. Müşrikler bu kadar çok ateşi görünce paniğe kapılıp kaçtılar. Uhud’da olan biten bütün olumsuzluklara rağmen Efendimiz savrulmadı, inkisar-ı hayale uğramadı ve ‘Her şey Allah’ın takdiridir’ dedi. Bunları Allah’a iman, tevekkül ve teslimiyet ile yaptı. Günümüz Müslümanı da bundan ders almalı. Hadiseler karşısında aynı tavrı takınmaya çalışmalı.”

Yarışmanın ödül töreni, Hayri Gür Spor Salonu’nunda yapılacaktı ve salonun ücreti ödenmişti. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Hayri Gür Spor Salonu’nda judo antrenmanı olduğu gerekçesiyle salonu vermekten vazgeçti. Tören, bu gelişme üzerine Ahmet-Asiye Cinemre Yurdu’nun konferans salonunda yapıldı.

Trabzon’da ortaokul, lise ve yetişkinler olmak üzere 3 kategoride dereceye giren 63’erden toplamda 189 kişi umre, ultrabook, tablet bilgisayar, bisiklet ve hediye çeki ile ödüllendirildi. Birinciler, Türkiye genelinde gerçekleştirilecek olan 2. ve 3. etap merkezi sınavlara katılma hakkı elde etmiş oldu. 2. etap sınav Erzurum’da, 3. etap ise İstanbul’da yapılacak.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×