Günay: Eşit yurttaşlık, düşünce ve vicdan özgürlüğü gerçekliğe kavuşamadı

Abant Platformu'nun toplantısına katılan AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, "Eşit yurttaşlık, düşünce ve vicdan özgürlüğü hiçbir zaman gerçekliğe kavuşamamıştır.

Günay: Eşit yurttaşlık, düşünce ve vicdan özgürlüğü gerçekliğe kavuşamadı
14 Aralık 2013 Cumartesi 19:58

Abant Platformu'nun toplantısına katılan AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay, "Eşit yurttaşlık, düşünce ve vicdan özgürlüğü hiçbir zaman gerçekliğe kavuşamamıştır." dedi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın alt kuruluşu olan Abant Platformu'nun 'Aleviler ve Sünniler: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak' konulu toplantısının ikinci gününde 'İnanç ve Vicdan Özgürlüğü, Hak ve Hürriyetlerde Eşitlik' konulu oturum gerçekleştirildi. Oturuma Yazar Reha Çamuroğlu ile Prof. Dr. Cengiz Güleç katıldı. Oturumun moderatörlüğünü eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay yaptı.

İnsanların doğuştan gelen hak ve özgürlükleri de eşitliği de tüm evrensel bildirgelerde olduğunu söyleyen Günay, "Ne yazık ki yasalarda ve teoride ifade edilen bu vaat, insanlığın bu güzel öyküsü yeterince günlük hayat içerisinde gerçeklik kazanamamıştır. Geriye dönüp baktığımız zaman Cumhuriyet'in geride kalan 90 yılında en temel eksiklerden, en temel sorunlardan biri de bu noktada gözükmektedir. İnsanlar arasındaki eşitliğin bir türlü kuramsallıktan veya kağıt üzerinde yasallıktan hayatın içerisinde yeterince gerçekliğe kavuşamaması." ifadelerini kaydetti.

Lozan'ın belirleyici bir unsur olması nedeniyle gayri müslimlerin hiçbir zaman için yurttaşlık haklarına ve uygulamasına kavuşamadığını söyleyen Günay, "Onların bu sorunu 40'larda, 50'lerde çok yakıcı biçimde gündeme gelmiştir ve bugün hala bu sorunun eşit yurttaşlık sorununun gayri müslim Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları için sorunsuz bir hale getirildiğini söylemek maalesef mümkün değildir. Onun dışında, laiklik 1930'larda anayasaya girmesine rağmen bu sorun devam etmiştir. Eşit yurttaşlık ve düşünce ve vicdan özgürlüğü hiçbir zaman gerçekliğe kavuşamamıştır. Devlet bir din yapısı tarif etmeye ve onun sınırları içerisinde herkesi davranmaya zorlamıştır. Son yıllarda bu alanda akıl almaz bazı uygulamalar ortadan kalkıyor gibi gözükse de İslam içindeki daha ikinci unsurlar için de yani sayısal olarak kast ettiğim ikinci unsurlar için de bu devletin belirleyici tavrı, devletin yasakçı tavrı devletin bir anlamda onlara din tarif eden, dayatan tavrı, 'bu formatta kalacaksınız, sizin inançlarınız ancak bu format içinde benim verdiğim sınırlar içinde, izin verdiğim sınırlar içinde yaşayabilirsiniz' tavrı ne yazık ki hala sürmektedir. Bu, etnik açıdan da inanç açısından da Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit yurttaşlık anlayışı, idari yasalarda bahsedilen bu hüküm hayat içerisinde bir gerçekliğe kavuşmamıştır. 21'inci yüzyılın başındayız, bu önemli idealin kağıt üzerinde kalmasından hayat içinde gerçekten filizlenmesine doğru yol yürürüz. Umudumuz budur, olması gereken de budur." diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×