Gümrük operasyonunda gözaltına alınanlar adliyede

İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından Halkalı Gümrüğü'ne operasyon düzenlendi.

Gümrük operasyonunda gözaltına alınanlar adliyede
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:33

İstanbul Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri tarafından Halkalı Gümrüğü'ne operasyon düzenlendi. Operasyonda gözaltına alınan 30 şüpheli adliyeye sevk edildi.

İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, Çin'den ithal edilen tekstil ürünlerinin gümrükten geçirildiği sırada usulsüzlük yapıldığını tespit etti. Vergi oranı yüksek olan tekstil ürünlerinin, vergisi daha düşük olan farklı ürün gibi gösteren şebekeyi takibe alan İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri 6 ay süren bir çalışma başlattı. Yapılan çalışmaların ardından dün eş zamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda aralarında işletme sahipleri ve gümrük antrepo çalışanlarının da bulunduğu 30 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 20 gümrük personelinin de ifadesinin alındığı kaydedildi. İşlemleri tamamlanan şüpheliler Küçükçekmece Adliyesi’ne sevk edildi. Şüphelilerin adliyedeki işlemleri devam ediyor.

Gümrükte yapılan usulsüzlük ile devletin yaklaşık 30 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtildi. Ürünlerin bulunduğu depolarda arama yapan ekipler, vergi oranı düşük gösterilen 70 konteyner tekstil ürününe de el koydu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×