Gülen hakkında iade prosedürü işletilecek

Adalet Bakanı Bozdağ, hakkında çeşitli suçlamalarla açılmış davalar bulunan Fethullah Gülen'in iadesi için gerekli işlemlerin başlatılacağını söyledi

Gülen hakkında iade prosedürü işletilecek
01 Şubat 2016 Pazartesi 17:33

Sonhaberler.Com

Adalet Bakanı Bozdağ, 'paralel yapı' iddialarıyla ilgili soruşturmaların bir numaralı sanığı Fethullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini belirterek, "Bu konuda iade prosedürü işletmeyi planlıyoruz. Tercüme çalışmaları biter bitmez süreci başlatacağız" dedi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, A Haber televizyonunda katıldığı programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunarak soruları cevapladı.

Bozdağ, Fethullah Gülen ile ilgili iade yolunu kullanmayı tercih ettiklerini bildirdi. Konuya ilişkin mahkemelerden gelmiş kararlar bulunduğuna işaret eden Gülen, şöyle konuştu:

"Bunların hepsini, toplu bir şekilde yapmayı planlıyoruz ve iade yolunu kullanmayı tercih ediyoruz. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında yer alan sözleşmeler ve iki ülke arasındaki ilişkiler bunun iade usulünün daha doğru olduğunu bize gösteriyor. Kırmızı bültende konuşuluyor ama kırmızı bülten daha ziyade adresi, yurdu, kimliği belli olmayanlarla ilgili işletilen bir prosedür. Ama adresi, yeri kimliği belli olanlarla ilgili iade prosedürüdür. Onun için biz bu konuda iade prosedürü işletmeyi planlıyoruz. Onun içinde evrakların tercümesi, bütün dosyaların İngilizceye tercümesi konusunda çalışmalar sürüyor. Adli dosyaları ekleyerek bir iade noktasına bunların hepsinin tercümesi bittikten sonra geçmiş olacağız. Onun da sonuna yaklaştık. Tercüme çalışmaları biter bitmez hemen süreci başlatacağız."

DANIŞTAY SAVCISININ BAŞÖRTÜSÜ TALEBİ

Danıştay savcısının, orta öğretimde başörtüsü serbestliği getiren yönetmelik hükmünün iptali istemine ilişkin açıklamalarda bulunan Bozdağ, "İşin doğrusu hayal kırıklığına uğradım. Çünkü Türkiye artık bu utançtan kurtuldu. Bu utancı, bu ayıbı yeniden müdafaa etmek, yeniden müdafaa edeni utanacak duruma düşürür. Yeniden gündeme getirmesi gerçekten utanılacak bir durumdur" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×