Gül, Margvelashvili onuruna köşkte yemek verdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili, onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verdi.

Gül, Margvelashvili onuruna köşkte yemek verdi
20 Ocak 2014 Pazartesi 23:03

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi Margvelashvili, onuruna Çankaya Köşkü’nde akşam yemeği verdi. Burada bir konuşma yapan Gül, ilişkilerin gücünü, köklü mazisinden ve halklar arasındaki dostluk ve akrabalık bağlarından aldığını söyledi.

Yemeğe katılan Kasımpaşaspor Teknik Direktörü Şota Arvaladze'nin ismi anons edilince, Cumhurbaşkanı Gül, Şota'nın omuzunu tutarak "Kayseri'yi bıraktın. Kasımpaşa'dasın hadi bakalım" dedi. Gül daha sonra Gürcistan Devlet Başkanı Margvelashvili'ye dönerek Şota'nın daha önce doğduğu kentin takımını çalıştırdığını İngilizce olarak anlattı.

"İLİŞKİLERİMİZ GÜCÜNÜ, KÖKLÜ MAZİSİNDEN ALIYOR"

Yemekte konuşan Gül, iki ülke arasındaki ilişkilerin gücünü, köklü mazisinden ve halklar arasındaki dostluk ve akrabalık bağlarından aldığını anlattı.
Gül, “Nitekim, günümüzde Türkiye’de çok sayıda Gürcü kökenli vatandaşımız yaşamaktadır. Bu itibarla dostluk, iyi komşuluk, ortaklık ve iş birliğinin değerini çok iyi bilen iki ülkeyiz. Ünlü Gürcü şair Şota Rustaveli’nin şu dizeleri, kanaatimce, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin ruhunu çok iyi yansıtmaktadır. “Dost dostu için hayatını feda eder. Dost dosta gönül verir, sevgisini de yol ve köprü eder.” Bu anlayıştan hareketle, Gürcü dostlarımızla amacımız, ülkelerimiz ve halklarımızın yanı sıra bölgemizin barış, huzur, istikrar ve refahına katkı sağlamaktır" ifadelerini kullandı.

"MARGVELASHVİLİ: TÜRKİYE GÜRCİSTAN’IN EN YAKIN ORTAĞIDIR”

Gürcistan Devlet Başkanı Margvelashvili de yaptığı konuşmada, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye, Gürcistan’ın en yakın ortağı olduğunu ve iki ülkenin iyi komşuluk ve karşılıklı anlayış prensibine dayalı stratejik iş birliği içinde bulunduğunu kaydetti.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×