Gül: Başka ülkenin toprağında gözümüz yok

AK Parti Genel Sekreteri Gül, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, Türkiye olarak bizim bu konudaki en önemli yaklaşımımız, asla başka bir ülkenin toprağında gözümüz yok" dedi

Gül: Başka ülkenin toprağında gözümüz yok
27 Ağustos 2016 Cumartesi 17:17

AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, "Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, Türkiye olarak bizim bu konudaki en önemli yaklaşımımız, asla başka bir ülkenin toprağında gözümüz yok." dedi.

Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve beraberlerindeki heyetle, Gaziantep'in Karkamış ilçesinde Suriye'deki gelişmeleri takip eden basın mensuplarını ziyaret etti.
Abdulhamit Gül, burada Cerablus’taki Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Karkamış'taki vatandaşları ziyaret ettiklerini ve onların durumunu yerinde görmek üzere ilçeye geldiklerini aktaran Gül, harekatın gerçekten çok önemli olduğunu ve başarıyla sürdüğünü ifade etti.

Abdulhamit Gül, harekatta görev alan güvenlik güçlerine başarı dileklerini ileterek, şu bilgileri verdi:
"Karkamış'tan ayrılan vatandaşlarımız tekrar şehirlerine döndüler, şu an şehrimiz sükunet ve huzur içerisinde. Vatandaşlarımız hükümetimize ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teşekkür ediyor. Hükümetimizin, başbakanımızın da açıkladığı üzere, Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması, Türkiye olarak bizim bu konudaki en önemli yaklaşımımız, asla başka bir ülkenin toprağında gözümüz yok. Suriye'nin toprak bütünlüğü bölgemiz, ülkemiz ve dünya için de önemlidir. Bunu korumak Türkiye için önemli bir yaklaşım, bizim buradaki asıl meselemiz Karkamış'a düşen tacizler, vatandaşımızı tehdit eden silahlar ve bu unsurların ortadan kalkmasıdır. Bizim hükümetimizin bu konudaki yaklaşımı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğidir, bunu korumak üzere bölgemizin huzuru için yapılan bu Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan bütün vatandaşlarımızda memnundur. İnşallah Mehmetçiğimiz de sağ salim tekrardan yurdumuza döneceklerdir, hepsine buradan kolaylık diliyoruz."

Türkiye'nin Cerablus halkına her zaman destek vereceğini aktaran Gül, Türk Kızılayı'nın bölgedeki insanlara sıcak yemek hizmeti sunmaya başladığını bildirdi.

Gül, bu konudaki çalışmalarından dolayı ilgililere teşekkür ederek, şunları söyledi:
"Büyükşehirimiz orada sıcak yemek vermek üzere, her türlü teçhizatı gönderdi, Türk Kızılayı dün yemek vermeye başladı. Bizler de her türlü insani yardımın gönderilmesi için çalışıyoruz, Cerablus'taki çocuklarımıza oyuncaklarına kadar ulaştırıldı, bu konuda ilgililere teşekkür ediyoruz. Her zaman onların yanında olacağız, bayramı da Cerablus'ta geçirmeyi düşünüyoruz, Türkiye bu anlamda oradaki insanların can güvenliği için çalışacak, yeni bebekler ölmesin diye bu çalışmalar sürdürülüyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yarın Gaziantep'e geleceğini ve terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziye ziyaretinde bulunacağını hatırlatan Gül, düzenlenecek "Birlik, Beraberlik ve Kardeşlik Mitingi"ne her partiden insanların katılacağını ve buradan dünyaya önemli bir mesaj verileceğini sözlerine ekledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de zor koşullarda görevlerini yürüten basın mensuplarına teşekkür etti.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×