Gül, 23 Nisan için gelen yabancı öğrencileri makamında kabul etti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılmak için gelen yabancı öğrencileri temsilen oluşan heyeti kabul etti.

Gül, 23 Nisan için gelen yabancı öğrencileri makamında kabul etti
17 Nisan 2014 Perşembe 20:53

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılmak için gelen yabancı öğrencileri temsilen oluşan heyeti kabul etti. Atatürk’ün, bu bayramı çocuklara armağan ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Tüm çocukların mutlu olması; barış, güven ve huzur içerisinde yaşaması hepimizin arzusudur. Bunu kendi çocuklarımız için ne kadar istiyorsak, hiç tanımadığımız uzak yerlerdeki çocuklar için de aynı duygularla istiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve beraberindeki 23 Nisan Çocuk Şenliği’ne katılmak için gelen yabancı öğrencileri temsilen oluşan heyeti Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Kabulün başında çocuklarla tek tek ilgilenerek onlarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çocuklara hitaben bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerinin başında çocuklara, “Hoş geldiniz, bu güzel çocukların gözlerinden ayrı ayrı öpüyorum. Sizi de burada görmekten büyük memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu.

“TÜM ÇOCUKLARI BARIŞ, GÜVEN VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMASI HEPİMİZİN ARZUSU”

Büyük Atatürk’ün, bu bayramı çocuklara armağan ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Dünyada ilk defa olan bir şey bu. Çocukların kıymetinin böyle bir bayramla ilan edilmesi, gerçekten uzak görüşlülük. Sadece Türkiye’deki çocukları değil, başta komşularımız olmak üzere bütün dünyadaki çocuklar, hepimizin çocukları. Bütün çocukların mutlu olması barış içerisinde, güven içerisinde, huzur içerisinde yaşamaları hepimizin arzusu. Bunu ne kadar kendi çocuklarımız için istiyorsak, hiç tanımadığımız uzak yerlerdeki çocuklar için de aynı duyguları taşımalı ve bunun için de çalışmamız gerekir. Ayrıca bu kadar rengârenk, dünyanın dört bir yanından çocukların Türkiye’ye toplanması, Türk çocukları için de dünyanın gerçekliğini, dünyanın realitesini, dünyanın ne olduğunu tanıtması için de çok önemli. Güzel arkadaşlıklar dostluklar kurulmasını ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“SURİYELİ ÇOCUKLAR DA İNŞALLAH GÜNÜ GELDİĞİNDE HUZUR İÇERİSİNDE EVLERİNE DÖNER”

Çocuklar arasında bulunan Suriye’den gelen Ömer gibi aileleri zor şartlarda olanların da günü geldiğinde, en kısa zamanda evlerine güven ve huzur içerisinde dönmeleri dileğini ifade eden Gül, “İnsanları altın kafese bile koysanız, herkes kendi vatanım der. Onun için biz onlara ne kadar iyi ev sahipliği yapsak, ne kadar kendi çocuklarımız gibi baksak da herkes doğduğu toprağı, içtiği suyu arzu eder. İnşallah onlar da günü geldiğinde huzur içerisinde döner.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından aralarında Suriye’den gelen Ömer’in de bulunduğu çocuklar, Cumhurbaşkanı Gül’e çiçekler verdi ve ülkelerinden getirdikleri sembolik hediyeleri sundu.

Daha sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından Cumhurbaşkanı Gül, çocuklara hediyelerini verdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×