Grizu davasında 6. bilirkişi talebi kabul görmedi

Zonguldak’ta 30 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen grizu faciasıyla ilgili dava ileri bir tarihe ertelendi.

Grizu davasında 6. bilirkişi talebi kabul görmedi
22 Ocak 2014 Çarşamba 15:53

Zonguldak’ta 30 kişinin öldüğü, 11 kişinin yaralandığı 17 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen grizu faciasıyla ilgili dava ileri bir tarihe ertelendi. Bugüne kadar 5 bilirkişi raporu hazırlanan grizu davasında 6. bilirkişi raporu hazırlanması talebi kabul görmedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Karadon Müessesesi maden ocağında 30 işçinin öldüğü, 11 madencinin ise yaralandığı grizu patlamasıyla ilgili 28 sanığın yargılanmasına devam edildi. Zonguldak 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan 4’ü ile grizuda yakınlarını kaybeden aileler ve avukatları katıldı. Mahkemeye mütalaasını sunan Cumhuriyet savcısı, iş güvenliği konusunda gerekli koruyucu önlemleri almamaları dolayısıyla işveren konumundaki TTK ve alt işveren Yapı-Tek firmasının ortak sorumluluğu ve kusuru bulunduğunu söyledi. Daha önceki 5 bilirkişi raporunda sanıklarla ilgili kusur paylaşımlarının yapılmadığını ileri süren Cumhuriyet savcısı, yeni bir bilirkişi raporu hazırlanmasını talep etti.

Mağdur ailelerin avukatları, yargılama boyunca 5 bilirkişi hazırlanan grizu davasında 6. bilirkişi raporu talebine karşı çıktı. Duruşmaya ara veren mahkeme heyeti, dosyanın incelemeye alınması için mahkemeyi 12 Şubat'a erteledi.

TTK Karadon Müessesesi maden ocağının eksi 540 kodunda galeri açma işini üstlenen Yapı-Tek firmasında çalışan 30 işçi, 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybetmişti. Yargılama boyunca 5 kez bilirkişi raporu hazırlanmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×