Gramofon ve taş plaklar meraklılarını bekliyor

Geçmişten Günümüze Gramofon ve Taş Plak Sergisi, Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde görücüye çıktı.

Gramofon ve taş plaklar meraklılarını bekliyor
17 Ocak 2014 Cuma 13:03

Geçmişten Günümüze Gramofon ve Taş Plak Sergisi, Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde görücüye çıktı. Ay sonuna kadar ziyarete açık olan sergi de 50 çeşit gramofon, 300’e yakın taş plak bulunuyor.

Koleksiyoner Sacit Cavşak, elinde bulunan gramofon ve taş plakların en eskisinin 1900’lü yıllara ait olduğunu söyledi. Merakının aileden geldiğini söyleyen Cavşak, "Elimde 10 binin üzerinde taş plak var. Her çeşidini imkanlar el verdiğince toplamaya çalıştım. dedi. Türkiye’ye 1900’lerin başında gramofonun geldiğini ifade eden Cavşak, "Gramofon evimizde vardı. Babamdan dedemden gelen bir hayranlık bu. Ama şunu söylemek istiyorum bunların hiç biri onlardan kalma değil. Hepsini ben merakım sayesinde topladım. Değişik şekilde 50’nin üzerinde gramofon var elimde." diye konuştu.

Sacit Cavşak’ın oğlu da kendisi gibi gramofona ve taş plağa meraklı. Taş plağa ve gramofona olan ilgisi onu Türkiye’nin en genç gramofon ustası yapmış. İbrahim Can Cavşak, "Türkiye’de 5 usta bulunuyor. Aralarında en genç olanı benim. Bu mesleği ben küçük yaşta hem kulak hem de el becerimle öğrendim." şeklinde konuştu. CİHAN

Gramofon ve taş plaklar meraklılarını bekliyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×