Gözler Mavi Marmara duruşmasında

Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmadan sonra Mavi Marmara davasıyla ilgili ilk kez duruşma yapılıyor. Duruşmadan nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor

Gözler Mavi Marmara duruşmasında
20 Eylül 2016 Salı 10:26

Mavi Marmara davasının 12. duruşması Çağlayan adliyesinde görülüyor. Bu; Türkiye ile İsrail arasında, ilişkilerin normalleşmesi için imzalanan ve Mavi Marmara baskınına katılan İsrail askerlerine yargı muafiyeti getiren anlaşmasının ardından yapılan ilk duruşma. 

İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki 7. Ağır ceza mahkemesinde görülen duruşmaya İsrail’in Mavi Marmara saldırısında öldürdüğü kişilerin yakınlarının yanı sıra yerli ve yabancılardan oluşan diğer mağdurlar katılıyor.

Davada dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi yargılanıyor.

Bu, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesini içeren uluslararası anlaşmanın ardından ilk duruşma. İki tarafın da meclisinden geçen anlaşma cumhurbaşkanları tarafından da onaylandı. 9 Eylül 2016'da Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından da yürürlüğe girdi.

NE OLACAK?

Anlaşmaya göre Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecek. Bu anlayışla, taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacak.

Bu anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından Mavi Marmara hadisesiyle ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacak.

Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, İsrail Hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi ve bu yönde bir karar çıkması halinde yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın, İsrail Hükümeti, onun adına hareket edenler veya İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları ve harcamaları Türk Hükümeti tarafından karşılanacak.

Bu anlaşma, tarafların, yürürlük için gerekli iç hukuk usullerinin tamamlandığına dair birbirlerine diplomatik kanallardan yaptıkları yazılı bildirimlerden sonuncusunun alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

İSRAİL TAZMİNAT ÖDEYECEK

Anlaşmaya göre İsrail, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Mavi Marmara hadisesi sırasında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak, Türkiye tarafından açılacak bir hesaba 20 milyon dolar ödeme yapacak. Bu meblağ defaten ödenecek.

Türkiye, bu meblağın havale edileceği banka hesabını İsrail'e diplomatik kanallardan bildirecek. 

Söz konusu meblağın dağıtımı, benimsenebilecek dağıtım yöntemlerine uygun olarak, münhasıran Türkiye'nin yetkisinde olacak ve bu konuda İsrail Hükümeti için herhangi bir sorumluluk doğmayacak.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILMIŞTI

İsrail'in 31 Mayıs 2010 yılında Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda saldırı düzenlemiş, bu saldırıda 10 kişi ölmüştü. Saldırıdan iki yıl sonra Türkiye'de İsrail'li yetkililer hakkında ceza davası açılmıştı.

Mahkeme 26 Mayıs 2014’te aralarında sanıklar için kırmızı bülten çıkartılmasına karar vermişti. Ancak Dışişleri Bakanlığı sözkonusu kırmızı bülten kararını iki yıl boyunca İnterpol'e göndermemişti.


Etiketler; #mavi marmara

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×