Görme engelliler için yemek kitabı

Bağcılar Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan 'Birlikte Yemek Yapıyoruz' kitabı, Yazar Meltem Açıkel’in yönetiminde uluslararası Gastronomi Festivali Yemek Yarışması Engelliler Kategorisinde 1’inci oldu.

Görme engelliler için yemek kitabı
21 Ocak 2014 Salı 12:28

Bağcılar Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan 'Birlikte Yemek Yapıyoruz' kitabı, Yazar Meltem Açıkel’in yönetiminde uluslararası Gastronomi Festivali Yemek Yarışması Engelliler Kategorisinde 1’inci oldu. Görme, işitme ve bedensel engelli aşçıların desteği ile hazırlanan kitap büyük ilgi görüyor. Kitapta çorba, başlangıçlar, salata, pilav ve tatlı tarifleri bulunuyor.

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen ve ‘Türkiye engelli engelsiz birlikte yemek yapıyoruz’ yarışmasında jüri heyeti başkanlığını yapan Meltem Açıkel’in hazırladığı yemek kitabında görme engelliler unutulmadı. 'Birlikte Yemek Yapıyoruz' adlı kitap, görsel, kabartma ve işaret dili olmak üzere 3 farklı versiyon olarak hazırlandı. 63 sayfadan oluşan kitapta çorba, başlangıçlar, salatalar, et yemekleri, pilav ve tatlı tarifleri yer alıyor. 7 bölgeye ait Türk mutfağından leziz yemek tariflerinin yer aldığı kitap görselliğiyle de dikkat çekiyor. Çorbalar bölümünde şifa kaynağı tarhana, brokoli, mercimek ve domates çorbası tarifi veriliyor. Yine başlangıçlar da ise kısır, kumpir, sarma, fırında patates ve zeytinyağlı sarma tarifi sunuluyor. Sofraların vazgeçilmezi olan salatalar da 7 bölgenin yeşil ve besleyici ürünleriyle zenginleştirilerek anlatılıyor.

Bunun yanı sıra et ya da tavuk pişirirken farklı lezzetler arayan mutfak severlere de ince ayrıntılar veriliyor. Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden olan pilav da kitapta önemli yer tutuyor. Damak lezzetine hitap eden leziz bulgur pilavı tarifi de dikkat çekiyor. Dünya çapında tanınan tatlıların tarifleri de kitabın en son bölümünde yer buldu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×