Gönül Elçileri Kahtalı kadınlarla buluştu

Genç kız ve kadınların işgücüne katılım oranlarının artırılması, bireysel ve toplumsal anlamda güçlenmesi, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişmesi için fırsatların artırılması amacıyla hayata geçirilen Gönül Elçileri Projesi'nin ikinci bas.

Gönül Elçileri Kahtalı kadınlarla buluştu
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:03

Genç kız ve kadınların işgücüne katılım oranlarının artırılması, bireysel ve toplumsal anlamda güçlenmesi, mesleki, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda gelişmesi için fırsatların artırılması amacıyla hayata geçirilen Gönül Elçileri Projesi'nin ikinci basamağı olan 'Kadınlar İçin Mesleki Eğitim' ve 'Kadınlar İkinci Bir Şansı Hak Ediyor' projesinin tanıtım toplantısı Vali Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş öncülüğünde Kahta ilçesinde gerçekleştirildi.

Kahta Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Beyhan Demirtaş, Kahta Kaymakamı Metin Esen, ilçe kurum amirleri, okul müdürleri ve eşleri, okul aile birliği başkanları, mahalle muhtarları, Kahta Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Adıyaman Valiliği, Kahta Kaymakamlığı, Kahta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü ve Kahta Girişimci Kadınlar Derneği ortaklığı ile yürütülecek olan projenin tanıtım toplantısında kadınların mesleki eğitiminin yükseltilmesini amaçlayan proje kapmasında ilk öğretimi bitiren kadınların açık öğretime nasıl kayıt yaptıracakları ve hangi bölümleri tercih ederlerse mesleki becerilerini daha hızlı nasıl geliştirebilecekleri hakkında bilgi verildi. Koruyucu Aile Projesi kapsamında Kadınlar İkinci Bir Şansı Hak Ediyor Projesi ile ilintili mesleki eğitim konularında sunum yapıldı. Ulaşılması düşünülen en büyük hedef Kahta ilçesindeki kadınların eğitim seviyesinin artırılması, ilçenin eğitim seviyesini yükseltmek ve kadınlarımızın almış oldukları mesleki eğitimle iş hayatına yaşama daha hızlı atılmalarını sağlamak olduğu anlatıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Vali Demirtaş’ın’ın eşi Beyhan Demirtaş, projede görev alan herkese teşekkür ederek, katılımcılardan projeye destek vermelerini istedi. Bayan Demirtaş konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu proje ile hem kadınlar kazansın hem de ülkemiz çünkü biz büyük bir aileyiz. Kadınların daha güvenli bir geleceğe adım atmasına aracı olunuz. Gönül elçileri olarak kadınların hayatına dokunun. Gelin siz de bir kadının elinden tutun, ona bir meslek kazandırın” dedi.

Bu proje ile kadınların eğitimine yönelik kurslar düzenleyeceklerini belirten Kahta Kaymakamı Metin Esen ise, “Düzenleyeceğimiz kurslara katılan her aileye, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından her bayana dönem başı 250 TL olmak üzere 500 TL vereceğiz. Kurslarda kullanılacak olan tün malzemeleri de temin edeceğiz. Amacımız diplomalı, belgesi elinde olan, iş başvurusu yaptığı zaman kalifiye işçi olduğunu kanıtlayan kadın eleman yetiştirmektir. İlçemizde Organize Sanayi Bölgesinde sanayi yatırımları devam etmektedir. Bayanlarımıza yeni istihdam alanları açılacaktır “ dedi.

Konuşmaların ardından slayt eşliğinde bir sunum yapıldıktan sonra toplantı soru cevap bölümü ile sona erdi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×