Gıda mühendislerinden bayram uyarısı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, bayram öncesi güvenilir gıda tüketilmesi konusunda vatandaşı uyardı. Özellikle dini bayramlarda gıda piyasasında önemli bir canlanma olduğunu belirten Şehmus Alparslan,...

Gıda mühendislerinden bayram uyarısı
22 Temmuz 2014 Salı 16:08

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, bayram öncesi güvenilir gıda tüketilmesi konusunda vatandaşı uyardı.

Özellikle dini bayramlarda gıda piyasasında önemli bir canlanma olduğunu belirten Şehmus Alparslan, bayramda aşırı tüketimin yanı sıra tüketilen gıda ürünlerinin güvenilirliği ile ilgili risklere dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Uzmanlık alanlarından birinin de bilinçli gıda tüketimi ile ilgili her durumda bildiklerini halkla paylaşmak olduğunu ifadede eden Alparslan, yılın belli dönemlerinde özellikle de dini bayramlar öncesinde belli bir canlığının yaşandığı gıda piyasasında bazı risklerin olduğunu kaydetti.

Bu konuda vatandaşları bilinçli olmaya çağıran Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Alparslan, bayramlar öncesi ortaya çıkan canlılığın her zaman gıda güvenliği esaslarının gözetilerek ortaya çıktığını belirtti. Alparslan daha sonra şöyle konuştu; “Özellikle seyyar satışların bu dönemlerde artış gösterdiğini, şehrimizde yaşayan herkes gözleyebilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle şekerleme, et ürünleri gibi ürünlere talep artışı ile birlikte, bu gıdaların üretimi de doğal olarak arttırmaktadır. Bu durum üretici esnaf bakımından ticari olarak istenen bir durum olsa da artan üretim miktarı, hijyen ve üretim teknolojisi bakımından gösterilmesi gereken özeni olumsuz yönde etkileme riski taşımaktadır. Bu nedenle bayramda dostların akrabaların bir araya geldiği, ikramların bol bol sunulduğu mutlu zamanlarımızın tadını kaçırmamak için tüketilen gıdalara dikkat etmek gerekir.”

ETİKET BİLGİLERİNİ KONTROL EDİN!

Bayram hazırlığında olan vatandaşlara gıda alışverişiyle ilgili bazı pratik bilgiler veren Alparslan, şu uyarılarda bulundu; “Tüketeceğimiz kadar gıda almalıyız, daha fazla değil. Özellikle sıcak havalarda açıkta satılan gıdaların sıcaklık, toz, toprak, sinek - böcek maruziyeti nedeniyle gerek mikrobiyolojik gerekse fiziksel ve kimyasal açıdan bozulmalarının çok daha kolay olduğu bilinmeli, açıkta satılan gıdaları satın almamalıyız. Soğukta muhafaza edilen gıda ürünlerini alışverişin sonunda almalı, en kısa sürede buzdolabına ulaştırmalıyız. Alacağımız gıda ürünlerinin etiket bilgilerinde özellikle son tüketim tarihi veya tavsiye edilen tüketim tarihine dikkat etmeliyiz, etiket bilgilerinde belirtilen saklama şartlarını hem satış yerinde aramalı hem de kendimiz sağlamalıyız. Mutfak koşullarımızda gıda hazırlarken genel hijyen kurallarına uygun davranmalı, ürünleri uzun süre oda sıcaklığında bırakmamalıyız. Yiyeceklerimizi sadece tüketebileceğimiz miktarlarda hazırlamalıyız, sofralarımızda miktardan ziyade çeşitliliğe yer vermeliyiz.”

Ramazan ayı boyunca oruç tutan vatandaşlara da uyarılarda bulunan Şehmus Alparslan, “Oruç tutan vatandaşlarımız beslenme şekline bağlı olarak belli bir değişkenliğe uğrayan metabolizmalarını yeniden ani bir değişkenliğe uğratmamalı, beslenme şekli açısından daha yumuşak bir geçiş göstermelidir. Aşırı yağlı, karbonhidratlı yiyecekleri küçük porsiyonlar şeklinde tüketmeliyiz.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×