"Gıda güvenliği önemsiz sayıldı, kötü niyetli üreticilere fırsat doğdu"

Gıda işletmelerinin onay işlemleri hakkındaki yönetmekte yapılan değişiklikle meslek odalarının devre dışı bırakılmasına veteriner hekimler tepki gösterdi.

08 Ocak 2014 Çarşamba 18:38

Gıda işletmelerinin onay işlemleri hakkındaki yönetmekte yapılan değişiklikle meslek odalarının devre dışı bırakılmasına veteriner hekimler tepki gösterdi. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, "Bu uygulama, Türkiye’deki gıda güvenliğini tehlikeye atacaktır. Kötü niyetlilere gün doğdu, insanların gıda zehirlenmesinden kokuyoruz." dedi.

    Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, gıda işletmelerinde istihdamı zorunlu olan veteriner hekimler ile gıda, kimya ve ziraat mühendislerinin bağlı oldukları meslek odalarınca belgelendirilmeleri zorunluluğunun kaldırılmasına tepki gösterdi. Sağlam, uygulamayla gıda güvenliğinin hiçe sayıldığını belirterek "Bakanlık büyük yanlış yaptı. Şimdi gıda işletmeleri denetimsiz kaldı. Böylece kötü niyetli üreticilerin önü açıldı. İnsanlarımızın gıda zehirlenmesinden, zarar görmesinden hatta ölmesinden korkmaya başladık. Yapılan değişiklik meslek odalarını etkisizleştirme çabalarına bir yenisini daha eklemiştir. Bakanlığın, gıda güvenliği konusunda yaşanan sorunlara çözüm üretmek yerine, yeni sorunları doğuracak uygulamalara gitmesini anlayamıyoruz." diye konuştu.

    BASKILARA BOYUN EĞİLDİ

    Gıda sektöründeki işverenlerin baskılarına boyun eğildiğini böylece, gıda güvenliğinin önemli bir ayağının sakatladığını savunan Başkan Sağlam, yönetmelik öncesi çiftlikten veya tarladan sofraya gıda güvenliğinin sağlanmasında görev alan tüm meslek disiplinlerinin odalarınca belgelendirilmesi sayesinde, sektörde zorunlu olarak istihdam edilen meslek mensuplarının görevlerini sürdürebilecekleri iş koşulları denetlenebildiğini söyledi. Sağlam şöyle devam etti: "Bu sayede kayıt dışının önüne geçilip diploma ticareti engellenirken, görevini kötüye kullanan ve mesleğini gereği gibi yerine getirmeyen meslektaşlarımız hakkında inceleme yapabiliyorduk’ dedi. Sağlam, yapılan değişikliğin meslek odalarının Anayasa ve kanunlardan aldıkları mesleki icra yetkileri yok saydığını ve ortaya yasal boşluk çıkardığını da savunarak, ‘Odaların sahip oldukları mesleki denetim yetkisi başka bir kurum tarafından sağlanması mümkün değildir. Vahim bir hata yapıldı." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×