Gezi'de yakın mesafeden gaz sıkan polise hapis istemi

Gezi eylemleri sırasında kadın bir göstericiye, yakın mesafeden biber gazı sıktığı gerekçesiyle bir polis memuruna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Gezi'de yakın mesafeden gaz sıkan polise hapis istemi
15 Ocak 2014 Çarşamba 17:28

Gezi eylemleri sırasında kadın bir göstericiye, yakın mesafeden biber gazı sıktığı gerekçesiyle bir polis memuruna 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Savcı Adnan Çimen tarafından hazırlanan 2 sayfalık iddianamede, şüpheli polis memuru Fatih Zengin’e 'görevi kötüye kullanma' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istendi. 28 Mayıs 2013 günü İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü civarlarında çok sayıda göstericinin katıldığı anlatılan iddianamede, gösteriye katılmak amacıyla olay yerine giden müşteki Ceyda Sungur'a ve etrafta bulunan açık kimliği tespit edilemeyen kişilere herhangi bir uyarı yapılmadan şüpheli Fatih Zengin tarafından biber gazı sıkıldığı belirtildi.

İddianamede, şüpheli Zengin'in bibergazını kullanırken 'toplumsal olaylarda görevlendirilen personelin hareket, usul ve esaslarına dair yönerge ile gözyaşartıcı gaz silahları ve mühimmatları kullanım talimatlarına' aykırı hareket ettiği kaydedildi.

Bilirkişi raporunda yer alan fotoğraf ve video görüntülerinin açıkça tespit edildiği belirtilen iddianamede, "Şüpheli polis memuru Fatih Zengin'in, müşteki Ceyda Sungur'a bir metreden daha az mesafeye yaklaşarak yüzünü hedef almak suretiyle biber gazı sıktığı, gazdan etkilenen müştekinin arkasını dönmesine rağmen şüphelinin gaz sıkmaya devam ettiği ve eylemin devamında çevrede bulunan göstericilere de yine benzer şekilde yakın mesafeden ve hedef gözeterek gaz sıktığı, göstericilerden birine tekme attığı, olayın müştekisinin eylemin öncesinde ve sonrasında herhangi bir taşkınlık yapmadığı buna rağmen bahse konu eyleme maruz kaldı." denildi.

Şüphelinin biber gazı sıktığı ve tekme attığı diğer şahısların açık kimlik ve ikametlerinin tespit edilemediği kaydedildi. İddinamade, "Şüpheli Zengin'in, müşteki Sungur'a yönelik eylemi her ne kadar zor kullanma yetkisine ilişkin sınırların aşılması suretiyle orantısız güç kullanma suçunu oluşturmakta ise de gerek olay yerindeki göstericileri hedef gözeterek biber gazı sıkması ve gerekse darp eylemini gerçekleştirmesi birlikte değerlendirildiğinde eylemin bir bütün halinde görevi kötüye kullanma suçunu oluşturduğunu, şüphelinin savunmasının oluş ve dosya kapsamına aykırı olduğu ve bu süretle üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmaktadır." ifadeleri yer aldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×