Gezi Parkı İddianamesi'nde Neler Var?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı gezi parkı olaylarına ilişkin iddianamesini tamamladı. 7 si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli yer alıyor.

Gezi Parkı İddianamesi'nde Neler Var?
10 Aralık 2013 Salı 16:45

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi Parkı olaylarına ilişkin en kapsamlı iddianamesini tamamladı. İddianamede 7'si yabancı uyruklu 255 kişi şüpheli olarak yer alıyor. Gezi Parkı iddianamesinde savcılık şüphelilerin "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet etme"nin yanısıra "ibadethaneyi kirletmek suretiyle zarar veme", "özel kıyafetleri usulsüz kullanma" suçlarını da işlediğini iddia ediyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan açıklamada Gezi olaylarıyla ilgili bir iddianame daha hazırlandığı duyuruldu. 7'si yabancı uyruklu 255 şüphelinin yer aldığı iddinamede bu kişilerin toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet, görevi yaptırmamak için direnme, kamu görevlilerine görevinden dolayı hakaret, kamu görevini usulsüz üstlenme, kamu malına zarar verme, ibadethaneyi kirletme suretiyle zarar verme ve suçluyu kayırma gibi suçlardan cezalandırılmasının istendiği belirtildi. 

CAMİ DEKİ OLAYLAR DA İDDİANAMEDE

İddianamedeki şüphelilerin arasında Bezmi Alem Valide Sultan Camii'ne girenlerin de yer aldığı belirtildi. 

40 İDDİANAME İLE 308 KİŞİ HAKKINDA DAVA 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı İsa Dalgıç tarafından hazırlanan iddianamenin İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildiği kaydedildi. 10 kişi hakkında ise yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği ifade edildi. Açıklamada 249 kişinin şikayeti üzerine benzer suçlamalardan sayıları ve kimlikleri tam olarak bilinmeyen kişiler hakkında soruşturmaya devam edildiği belirtildi. Başsavcılık, Gezi olaylarıyla ilgili İstanbul'da bugüne kadar 40 iddianame ile 308 kişi hakkında dava açıldığını söyledi. 36 ayrı soruşturmanın da halen devam ettiği kaydedildi. Açıklamada, TMK (Terörle Mücadale Kanunu) kapsamında da 6 ayrı soruşturmanın sürdüğü, bu soruşturmaların kısmen daha önce başladığı ve Gezi Parkı olayları ile beraber başka yer ve zamanlardaki fiilleri de kapsadığı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×