Gezi eylemlerinin en küçük mağdurunun davası düştü

Çanakkale'de, Gezi Parkı eylemlerine destek yürüyüşünde yola sprey boyayla yazı yazdığı gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis istenen 13 yaşındaki B.

Gezi eylemlerinin en küçük mağdurunun davası düştü
21 Ocak 2014 Salı 15:23

Çanakkale'de, Gezi Parkı eylemlerine destek yürüyüşünde yola sprey boyayla yazı yazdığı gerekçesiyle 6 yıla kadar hapis istenen 13 yaşındaki B.T.İ.'nin davası düştü. Duruşmada. ilkokul öğrencisini 14 avukat savundu.

Yürüyüş sırasında sprey boyayla yola "Hükümet istifa, Faşizme ölüm" ve polise hakaret eden yazı yazdığı için hakkında kamu malına zarar vermek suçundan Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi'inde açılan davaya B.T.İ., duruşmaya babası tarafından götürüldü. Sanığın yaşının küçük olması sebebiyle desteğe gelen milletvekilleri de dahil kimse içeriye alınmadı. İfade için salona çağrılan B.T.İ., yazıyı yazdığını itiraf etti. Hakimin, "Yazdıklarının suç olduğunu biliyor muydun?" sorusu üzerine avukatlar müdahale ederek, "Yazdıkları suç değildir." diye cevap verdi. Daha sonra B.T.İ. salondan çıkarıldı. Dosyanın incelemesinin ardından davanın düşmesine karar verildi. Kararda, "Her ne kadar suça sürüklenen B.T.İ. hakkında mala zarar verme suçundan kamu davası açılmış ise de mahkememiz gözlemi ve alınan raporlara göre suça sürüklenenin cezai ehliyeti bulunmadığından, TCK 312/2. Fıkra 1. Cümlesi gereğince ve CMK 223/4.b maddesi gereğince suça sürüklenene ceza verilmesine yer olmadığına." denildi.

Beraat dışarıda bekleyenleri sevindirirken ana savunmayı yapan İstanbul Barosu avukatlarından Sabri Kuşkonmaz, duruşma çıkışında kararı değerlendirdi. Mahkemenin, suçlanan çocuğa ceza verilmesine gerek olmadığına kara verdiğini aktaran Av. Kuşkonmaz, "Tabii bu karar çok sevindirici, çünkü şu aşamaya kadar gelinen tüm süreçte, Ceza Muhakemeleri Usulü'ne göre, Türk Ceza Kanunu'na göre bir yargısal eziyet söz konusuydu. Artık ulusal düzeyde normalimiz haline gelen yargılamanın eziyet olması, burada da karşımıza çıktı. Şu anda verilmiş olan karar, aslında bizim tanımlamamızla kaldırım davasında, çocuğun kaldırıma kurban edilmesi söz konusuydu. Neydi bu? Yola Gezi protestoları sırasında yazılmış, son derece meşru ve makul sloganlar nedeniyle mala zarar vermekten dava açıldı. Mala zarar verilirken, devletin kaldırımı bozulurken bu ülkenin çocuğu heba edildi, çünkü şu aşamaya kadar gelinen tüm usul süreçlerinde sürekli olarak kamunun çıkarları ön planda tutuldu. Devletin bekası, devletin yasaları ön planda tutuldu. Elbette devletin yasaları ön planda olacak ama o devletin yasalarının içerisinde çocuğu koruyan hükümler de var. Çocuğu koruyan hükümler, şu ana kadar işlerlik görmedi. Bu nedenle şu anda verilmiş olan ceza verilmeme kararı, cezasızlık kararı aslında en başta olması gereken bir şeydi. Cumhuriyet savcısı, CMK’daki takdir hakkını bile unutarak, ‘Dava açmak zorundaydık.’ diyebiliyor. Son derece usule aykırı bir iddianameyle dosya mahkemeye geldiği zaman mahkeme, bu iddianameyi kabul edebiliyor. Bu anlamda neresinden baksak doğrusunu bulamadığımız bir iddianamede bir tane doğru vardı, o da bugün verilen karardı. O nedenle en azından şu aşama için bir tane çocuğumuz kurtuldu ama şu yaşananlar, bu tür kaldırım davalarının her çocuğumuz için de hâlâ tehlike olduğunu gösteriyor." diye konuştu.

B.T.İ.’nin babası Tamer İ. ise destek vermek için adliye önünde toplanan vatandaşlara teşekkür ederek, "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam edeceğiz. Bunlara çocuklarımızı teslim etmeyeceğiz. Efendilere çocuklarımızı yem etmeyeceğiz. Onlardan asla korkmuyoruz. Onlar bu ülkenin sahibi değil, bu ülkenin sahibi biziz. Bu ülkenin namuslu, onurlu insanları bu ülkenin sahibi. Onlar gidecek bu ülkeden, biz gitmeyeceğiz. Kahrolsun faşizm." dedi. Ardından Tamer İ., çocuğunu götürdü.

Olay, Çanakkale'de 3 Haziran 2013'te meydana geldi. Gezi Parkı gösterileri sırasında düzenlenen yürüyüşte, İnönü Caddesi'ne yola sprey boyayla "Hükümet istifa, Faşizme ölüm" ve polise hakaret içeren yazılar yazılmıştı. Polis kamerası tarafından tespit edilen ilköğretim öğrencisi B.T.İ.'ye, kamu malına zarar verdiği gerekçesiyle dava açıldı. İlk duruşmaya sınavı sebebiyle katılamayan B.T.İ., bugün ilk kez davaya katıldı. Sabah saatlerinde adliye önüne giden B.T.İ.'ye CHP Çanakkale milletvekilleri Serdar Soydan ve Ali Sarıbaş, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, İstanbul Taksim Dayanışma Grubu üyeleri ve bazı sivil toplum kuruluşları destek verdi. CİHAN

Gezi eylemlerinin en küçük mağdurunun davası düştü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×