Geniz eti, okul başarısını etkileyebiliyor!

Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sarp Saraç, geniz etinin büyük olmasının, burnun arka deliklerinin kapanmasına neden olabileceğini ifade etti.

Geniz eti, okul başarısını etkileyebiliyor!
10 Şubat 2014 Pazartesi 11:58

Liv Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Sarp Saraç, geniz etinin büyük olmasının, burnun arka deliklerinin kapanmasına neden olabileceğini ifade etti. Saraç ”Geniz eti sebebiyle, burnu tıkanan çocuk gece kaliteli uyuyamadığı için okul başarısı olumsuz etkilenebiliyor. Ebeveynlerin bu konuda dikkatli olmaları gerekir.” dedi.

Prof. Dr. Sarp Saraç, çocuklardaki geniz eti hakkında bilgiler verdi. Saraç, "Geniz eti denilen doku geniz bölgesinde olan bademcik ile aynı özellikleri taşıyan bir dokudur. Geniz bademciği de denir. Tüm çocuklarda vardır. Geniz eti tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle büyür." diye konuştu.

Geniz eti büyük olduğu zaman burunun arka deliklerinin kapandığını söyleyen Saraç, "Bu nedenle çocuklarda burun tıkanıklığı yapar. Bunun sonucunda ağzı açık uyuma, horlama ve uykuda kısa süreyle nefes kesilmesi (uyku apnesi) gelişebilir. Ağızdan nefes almaya bağlı diş çürümeleri ve çene yapısındaki değişikliklere bağlı olarak gelişen ortodontik problemler görülebilir. Geniz etinin büyük olması orta kulağı havalandıran östaki tüpünün de fonksiyonunu olumsuz olarak etkilediği için geniz eti problem olan çocuklarda orta kulak sıvısı problem sık görülmektedir." dedi.

Prof. Dr. Sarp Saraç, "Eğer çocukta, hasta olmadığı zaman bile ağzı açık uyuma, horlama ve de özellikle uykuda nefes durması (uyku apnesi) varsa, ilaç tedavisine cevap vermeyen orta kulak sıvı problem sıklıkla yaşanıyorsa, tekrarlayan sinüzit şikayeti sık sık yaşanıyorsa bu durumda olan çocuklarda geniz etinin alınması gerekir." diye konuştu.

Bademciklerin ne zaman alınması ile ilgili Prof. Dr. Saraç, "Yılda 3-4 kereden daha sık bademcik iltihabı geçiriyorsa, bademciklerin çok büyük olduğu, nefes almayı ve yutmayı olumsuz etkilediği durumlarda ve bademcik apsesi geçiren çocuklarda gerekebilir." diye konuştu.

Bademcik ve geniz etinin alınması çocuklarda bağışıklık sistemini zayıflatarak daha kolay hasta olmaya neden oluyor mu? sorusuna Saraç, "Halk arasında geniz eti ve bademciklerin fonksiyonu için “Vücudun sigortasıdır” diye tanımlanan yanlış bir inanış var. Bu dokular, her ne kadar bağışıklığı sağlayan lenfoid sistemin birer parçası olsa da yapılan uluslararası çalışmaların hiç birinde, bademcik ve geniz etinin alınmasının vücudun bağışıklık sisteminde kalıcı bir eksiklik yarattığı gösterilmemiştir." ifadelerini kullandı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×