Genetik araştırmada Ermenilerin yarısı Türk çıktı

Ermenistan'da yapılan genetik araştırmalarda, Ermenilerin yarısının Türk kökenli olduğu ortaya çıktı.

Genetik araştırmada Ermenilerin yarısı Türk çıktı
04 Mart 2015 Çarşamba 12:08

Ermenistan’da 2000 yılından bu yana sürdürülen Genetik Köken Araştırmaları hakkında bilgi verici Genetik Uzmanı Yrd.Dç. Dr. Osman Çataloluk, Ermenilerin yüzde 49’unun Türk-Kıpçak kökenli olduğunun ortaya çıktığını, bu halden rahatsızlık duyan Ermenistan Hükümeti’nin ırsi çalışmalarını durdurduğunu öne sürdü.

Genetik Uzmanı Çataloluk, ırsi çalışmalarının durdurulmasının nedeninin Ermenilerin yüzde 49’unun Kıpçak kökenli çıktığını, bunun önceden bu güne kadar adlandırılan bir gerçek olduğunu, Ermenilerin bunu uzun süredir reddettiğini, bilhassa Haylar ’Gerçek Ermeniler’ ve Kıpçaklardan meydana geldiğini söyledi.

“GERÇEK ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLADI”

Gerçeğin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığına dikkat çeken Çataloluk, şu teferruatları verdi:

"Kişisel ırsi araştırmalarında Gaziantep’ten başlayarak Sivas, Amasya, Tokat yoluyla Samsun’a inen buradan da Karadeniz kıyısı boyunca Gürcistan ve Ermenistan’a uzanan hatta ırsi şekilde yüzlerce R1b-M269 mutasyonuna rastlanmıştır. Bu mutasyonun oluştuğu tarih M.Ö. 4700 yıllarıdır. Bu tarih Subar-Sümer kavgasına denk düşer. Sümerlerden kaçan Subar protoTürk topluluğu Anadolu’ya geçerek burada dağılır. Bir bölümü da Karadeniz boyunca yerleşir. Kut/Gut, Hitit, İskitler ve ardılları bulunan Kıpçakların ataları bu protoTürk gruptur.Bu gerçek şimdi ortaya çıkmaya başlamıştır."

“ERMENİSTAN ETNİK KÖKENİ TANIMLAMIYOR”

Öte yandan bugünkü Ermenistan topraklarında tarih boyunca muhtelif kavimlerin yaşadıklarını kaydeden Çataloluk, Armania sözcüğünün binlerce yıldır coğrafi bölgesel şekilde tanımlandığını bu sebeple Ermenistan isminin etnik bir kökeni tanımlamadığını sadece coğrafi bir terimi oluşturduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×