Genelkurmay'dan 'Süleyman Şah Saygı Karakolu' açıklaması

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmadığını açıkladı.

Genelkurmay'dan 'Süleyman Şah Saygı Karakolu' açıklaması
26 Mart 2014 Çarşamba 16:13

Genelkurmay Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmadığını açıkladı. Ayrıca, Suriye uçağının düşürülmesine ilişkin medyada yer alan spekülatif haberlere cevap verildi.

Son günlerde çeşitli olaylar öne sürülerek, yerel seçim öncesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni siyasi konuların içine çekme gayretinin üzülerek müşahede edildiğine dikkat çeken Genelkurmay, yazılı açıklama ile konu hakkında bilgi verdi.

Birçok kereler açıklandığı gibi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ordusu olduğu, desteğini, moralini, kaynağını yüce Türk milletinden ve şanlı tarihinden aldığına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: Türk Silahlı Kuvvetleri; siyasi tartışmaların ve konuların dışında kalmayı, devletimizin bekası, yüce milletimizin huzur ve güvenliği için gerekli olduğunu düşünmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri; Anayasamızda işaret edilen "demokratik, laik, sosyal hukuk devleti" ilkesine sadık, hukukun üstünlüğüne inanan, insan haklarına saygılı ve anti demokratik usul ve uygulamaları reddeden duruşunu muhafaza etmekte kararlıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değerli mensupları; görevlerinin bilincinde, sağduyulu, soğukkanlı ve her türlü tahrik ve günlük siyasi mülahazadan uzak olarak ülkemize ve yüce milletimize hizmete devam etmektedir. Güç ve kudretinden hiçbir şey kaybetmemiştir.”

    DÜŞÜRÜLEN SURİYE UÇAĞI

    Ayrıca, Türkiye ve Suriye Hava Kuvvetleri yetkililerinin uyarılarına rağmen, hava Türkiye sahasını ihlal eden bir Suriye uçağının düşürülmesi olayı ile ilgili olarak bazı basın yayın organlarında spekülatif haberler yer aldığına dikkat çekilerek “Türk Silahlı Kuvvetleri konu ile ilgili olarak kendisine verilen yetkiyi kullanarak görevini başarıyla ifa etmiştir. Faaliyet, ulusal ve uluslararası hukuk kurallarına uygun olarak icra edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Süleyman Şah Saygı Karakolu hariç, Suriye topraklarında herhangi bir birliği bulunmamaktadır. Bu konularla ile ilgili gündeme çıkarılan haberler gerçek dışıdır." denildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×