Genelkurmay: Sorumluluktan uzak ithamlar tahammül sınırlarını aştı

Genelkurmay Başkanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunun amacının; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı K.

Genelkurmay: Sorumluluktan uzak ithamlar tahammül sınırlarını aştı
06 Ocak 2014 Pazartesi 14:23

Genelkurmay Başkanlığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusunun amacının; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunması olduğunu bildirdi. Genelkurmay, siyasi bir şahsiyetin basında yer alan ifadeleri üzerine, kurumsal ve insani görev ve sorumluluğun gereği olarak, önce yazılı bir açıklama ile kamuoyunun bilgilendirildiği ve aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına ‘suç duyurusu’ yapıldığı kaydedildi.

Ayrıca Genelkurmay Başkanlığı'nın geçen hafta Hatay’da yaşanan olayla herhangi bir ilgisi bulunmadığı vurgulandı.

ÖNCEKİ AÇIKLAMA HATIRLATILDI

27 Aralık 2013 tarihli basın açıklaması ve ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusu sonrasında bugüne kadar yaşanan gelişmeleri değerlendiren yazılı bir açıklama yapan Genelkurmay, daha öncesi açıklamada belirtilen, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin bazı mensupları ile ilgili yürütülen soruşturma ve davalara yönelik, hukuk devleti olmanın gereği olarak, yargılamayı etkileme niteliğinde olabilecek beyanlardan kaçınılmış; sadece yetkili makamlarla görüş ve düşünceler paylaşılmış, tekliflerde bulunulmuş, sonuçları beklenilmiş ve bu nedenle süreç içerisinde herhangi bir adli işleme başvurulmamıştır.” ifadelerine dikkat çekildi.

“HİÇBİR KİŞİ, KİŞİLER, KURUM, KURUMLAR HEDEF ALINMAMIŞTIR”

Açıklama, “Ancak siyasi bir şahsiyetin basında yer alan ifadeleri üzerine, kurumsal ve insani görev ve sorumluluğumuzun gereği olarak, önce yazılı bir açıklama ile kamuoyu bilgilendirilmiş ve aynı gün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ‘suç duyurusu’ yapılmıştır. Suç duyurusunun amacı; ortaya atılan iddiaların araştırılması, durumun aydınlanması, kamuoyu vicdanında beliren rahatsızlıkların giderilmesi, adalete olan güvenin tesisi, Türk Silahlı Kuvvetleri ve mensuplarının hak, hukuk, haysiyet ve onurlarının korunmasıdır. Yukarıda belirtilen amacın tahakkuku ilgili mercilerden talep edilmiş; bunun dışında yargı süreci ve sonuçları ile ilgili değerlendirme ve yorumlarda bulunulmamış, hiçbir kişi/kişiler, kurum/kuruluşlar hedef alınmamıştır. “ diye devam etti.

MİLLETVEKİLİNİN SÖZLERİ ESEFLE KARŞILANDI, HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her zaman hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak güncel tartışmaların dışında kalma gayreti içinde olduğu ve kurumsal sorumluluğunu örnek bir tarzda yerine getirdiğine işaret edilen açıklamada, “Diğer taraftan, bazı kişilerin basın özgürlüğü ve dokunulmazlık zırhına bürünerek, Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi kişiliğine, onun şerefli ve saygın mensuplarına yönelik olarak yaptıkları haksız, mesnetsiz, acımasız ve her türlü sorumluluktan uzak ithamlarının tahammül sınırlarını aştığını yüce milletimiz ile paylaşmayı görev kabul ediyoruz. Milletvekili olan bir kişinin sarf ettiği yakışıksız sözler esefle karşılanmış, konu ile ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.” denildi.

YASADIŞI FAALİYETE TEREDDÜTSÜZ YASAL İŞLEM

Genelkurmay açıklamasında, “Yüce Türk Milletinin gözbebeği Silahlı Kuvvetler'de; yüreği vatan ve millete hizmet aşkı ile dolu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bekasına, yüce milletinin huzur ve güvenliğine kendisini adamış, 'İnsan Haklarına ve Demokratik Düzen'e saygılı kişiler/komutanlar vardır. Yüce milletimizin bağrından çıkmış olan Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bilinen ve ima edilen unvan ve sıfatta kişi/kişiler bulunmamaktadır. Yasa dışı faaliyeti tespit edilen personel hakkında yasal işlem tereddütsüz uygulanmaktadır.” kararlılığı ifade edildi.
Açıklamanın sonunda, Genelkurmay Başkanlığı'nın geçen hafta Hatay’da yaşanan olayla herhangi bir ilgisi bulunmadığı da dile getirildi.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×