Genç kızlardan çocuk gelin protestosu

Siirt’te, 11 buçuk yaşında dini nikahla evlendirilen ve 12 buçuk yaşında anne olan 14 yaşındaki çocuk gelin Kader Erten’in evinde tabancayla vurulmuş halde ölü bulunması sebebiyle bir grup genç kız, yaşananları protesto etti.

Genç kızlardan çocuk gelin protestosu
14 Ocak 2014 Salı 18:33

Siirt’te, 11 buçuk yaşında dini nikahla evlendirilen ve 12 buçuk yaşında anne olan 14 yaşındaki çocuk gelin Kader Erten’in evinde tabancayla vurulmuş halde ölü bulunması sebebiyle bir grup genç kız, yaşananları protesto etti. Küçük yaştaki evliliklere karşı çıkan grup olaysız dağıldı.

Yaklaşık 2,5 yıl önce Van’ın Çatak ilçesinde, ailelerin onayı üzerine evlendirilen Kader Erten, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Düğümcüler Köyü’ne gelin geldi. Resmi nikahsız eşi Atak’ın ailesiyle yaşamaya başlayan Kader Erten, evlendikten bir yıl sonra ilk çocuğunu dünyaya getirdi. Yaklaşık bir yıl sonra ikinci bebeğine hamile kalan Kader Erten’in eşi, iki ay önce askere gitti.

Bir yaşındaki çocuğu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle askerdeki eşinin yolunu bekleyen Kader Erten’in, erken doğumla dünyaya getirdiği ikinci bebeği öldü. Bu olayın ardından bunalıma girdiği öne sürülen çocuk gelin, 10 Ocak 2014 tarihinde odasında tabancayla vurulmuş halde ölü bulundu.

Çocuk gelinlerin yaşanmaması gerektiğin belirten ve başka ‘Kader’lerin yaşanmamasını isteyen Abbasağa Liseli Formu Kadınları’na bağlı 11 genç kız Beşiktaş Meydanı’nda eylem yaptı. ‘Çocuk gelin Kader’in hesabını soruyoruz’ yazılı pankart açan grup, ‘Kadınlar ölüyor, AKP susuyor’ ve ‘Çocuk gelin Kader’in hesabını soruyoruz’ şeklinde slogan attı.

Grup adına yapılan açıklamayı Nurseli Gözüaçık yaptı. Çocuk gelinlere karşı çıktıklarını belirten Gözüaçık, “Erkek egemen sistemin daha çocukken anne yaptığı bir çocuktu Kader. Kadın düşmanı politikalarından hiç geri durmayan, kadını toplumsal yaşamın dışına iten AKP’nin çocuğuydu Kader.” dedi.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×