Gecekonduda tavuk keserken yakalananlar, kendini 'helal kesim'le savundu

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde bir gecekonduda kaçak tavuk kesimi yapan kişiler yakalandı.

Gecekonduda tavuk keserken yakalananlar, kendini 'helal kesim'le savundu
18 Nisan 2014 Cuma 11:53

Ankara’nın Pursaklar ilçesinde bir gecekonduda kaçak tavuk kesimi yapan kişiler yakalandı. Uygunsuz koşullarda kesim yapan kişiler, kendilerini "Vatandaşın isteği üzerine helal kesim yapıp, satıyoruz." sözleriyle savundu.

Gelen bir ihbar üzerine harekete geçen Pursaklar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı veteriner hekimler ile zabıta ekipleri, Saray Cumhuriyet Mahallesi Karyağdı mevkiinde, kaçak tavuk kesimi yapılan bir gecekonduya akşam saatlerinde baskın yaptı. Yapılan baskında halkın sağlığıyla oynayan kişiler suçüstü yakalandı. Gecekonduya giren veteriner hekimler, gecekondunun bir odasında canlı tavukların bulunduğu, diğer odada ise sağlıksız koşullarda kesilmiş tavuklar, kan ve tüylerin içinde kesimde kullanılan bıçaklar ile tavuk tüylerini yolmak için kullanılan aletlerin olduğu çirkin ve ilkel bir manzarayla karşılaştı.

6 BİN 651 LİRA CEZA KESİLDİ

Ekipler gördükleri manzara karşısında şaşkına dönerken kaçak kesim yapanların savunması ise pişkinliğin bu kadarına da pes dedirtti. Vatandaşın isteği üzerine helal kesim yaptıklarını söyleyerek yaptıkları suçu pişkince masum göstermeye kalkışanlara ekipler 6 bin 651 lira idari para cezası kesti. Kesim yapılan gecekondu ise Belediye yetkililerince mühürlendi. Ankaralılara sağlıklı gıda sunulması için denetimlerin 7 gün 24 saat anlayışıyla aralıksız olarak sürdüğünü belirten Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, bu tür sağlıksız koşullarda üretim yapan ve vatandaşın sağlığıyla oynayan sahtekarlara kesinlikle taviz vermeyeceklerini söyledi. Çıkma tavuk olarak tabir edilen ekonomik ömrünü tamamlamış yumurtacı tavukların bu şekilde kesilip köy tavuğu diye satılmaya çalışıldığına işaret eden İl Müdürü Temel, buna asla müsaade etmeyeceklerini kaydetti. Tüketicileri etiketli ürün almaları konusunda da uyaran TEmel, etiket üzerinde işletme onay ve kayıt numarasının olup olmadığının da mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Tüketicilerin etiketli ürün almaları halinde, bu tür kaçak yollara kimse başvuramayacaktır. Etiketsiz satılan bu tür ürünleri vatandaşlarımız köy tavuğu, organik tavuk diye alıyor. Vatandaşlarımız bunlara aldanmasınlar. Etiketsiz kayıt veya onay numarası olmayan ürünleri kesinlikle almasınlar. Organik diye satılan ürünlerde de muhakkak organik ürün olduğuna işaret eden logoları arasınlar." dedi.


CİHAN

Gecekonduda tavuk keserken yakalananlar, kendini 'helal kesim'le savundu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×