Gece öğrenci, gündüz tarlada işçi

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki Şahin Sevinç, okul masraflarını çıkarmak için gündüzleri tarlalarda işçi olarak çalışıyor.

Gece öğrenci, gündüz tarlada işçi
16 Nisan 2014 Çarşamba 14:28

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde yaşayan 21 yaşındaki Şahin Sevinç, okul masraflarını çıkarmak için gündüzleri tarlalarda işçi olarak çalışıyor. Beş kardeşi olan Sevinç’in bütün kardeşleri de hem çalışıp hem de okumuş. Biri maden mühendisi olan Sevinç’in kardeşlerinden diğer üçü üniversitede okuyor. Günde sekiz saat çilek kasası taşıyan Sevinç, 50 lira kazanıyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Şahin Sevinç, okuyabilmek için tarlalarda çalışıyor. Mevsimine göre çilek, domates, karpuz, sera ve mevsimlik narenciye işçiliği yapıyor. Sevinç, şunları söylüyor: “İkinci öğretim öğrencisiyim. Hem okuyor hem de masraflarım için tarlalarda çalışıyorum. Şimdi çilek zamanı. Tarlarda toplanan çileklerin kasalarını çekiyorum. Sabah erkenden, 05.00’te kalkıyoruz. Öğlen ikiye kadar tarlalarda çalışıyorum. Öğleden sonra saat 05.00’te okula gidiyorum. Ailemin ekonomik durumu iyi değil, onun için hem okuyor hem de çalışıyorum. Beş kardeşiz, dördümüz üniversitede okuyor. Bir tanesi yeni maden mühendisi oldu. Onlar da okudukları Isparta, Sakarya ve İstanbul’da değişik işlerde çalışıyorlar.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×