GAÜN, üniversite-sanayi iş birliğinde model olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ev sahipliğinde düzenlediği Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda üniversitelerin daha çok proje geliştirmesi gerektiği üzerinde duruldu.

GAÜN, üniversite-sanayi iş birliğinde model olacak
15 Aralık 2013 Pazar 14:43

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ev sahipliğinde düzenlediği Kamu, Üniversite ve Sanayi İşbirliği Toplantısı'nda üniversitelerin daha çok proje geliştirmesi gerektiği üzerinde duruldu.

Toplantıda konuşan Bakanlık Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, "Ürüne yönelik yapacağımız çalışmaları, orta üstü ve yüksek teknolojiye yönelik yoğunlaştırırsak, 2023'teki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmaya hiçbir neden, hiçbir gerekçe yok" dedi. Aslan, üniversitelerin bu hedefe ulaşmada önemli rol oynayacağını belirterek, “Gaziantep Üniversitesi’nin bu anlamda bir model olacağı düşünüyorum.” diye konuştu.

Toplantının amacının, kamu, üniversite ve sanayinin bir araya gelip, ülkenin kalkınması ve hedeflerine ulaşması noktasında birlikte neler yapılabileceğini görmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aslan, Türkiye'nin verimlilik düzeyini artırması gerektiğini ifade etti. Sanayide kapasite kullanım oranı yüzde 75 olduğunu ifade eden Aslan, “Yani cebinizde 100 lira var ama 75'ini kullanıyorsunuz. Bu yeterli değil. Kapasite kullanım oranını artırmamız gerekiyor." dedi.

Yüzde 75 kapasite kullanım oranıyla Türkiye’nin geçtiğimiz yıl 152 milyar 500 milyon dolar ihracat yaptığını anımsatan Aslan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kapasitenin yüzde 80'in üzerindeki bir rakamla çalıştığını düşünürsek ve ürüne yönelik yapacağımız çalışmaları, orta üstü ve yüksek teknolojiye yönelik yoğunlaştırırsak, 2023'teki 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmamızın hiçbir nedeni, hiçbir gerekçesi yok. Her durumda o rakamlara ulaşılacaktır. Tek bir şeye ihtiyacımız var; kamunun, üniversitenin, sanayinin iletişimini ve etkileşimini ürün bazında artırmak. Bunun için akademisyen ve öğrencilerimizden daha çok proje bekliyoruz. Gaziantep Üniversitesi’nin de bu anlamda bir model olacağına inanıyorum.”

Gaziantep Valisi Erdal Ata da konuşmasında, Türk sanayisinin kendi teknolojisini üretmesi konusunda üniversite-sanayi iş birliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Vali Ata, “Kalkınmanın ve refahın artırılması yolunda atılan adımların kalıcı ve sürdürülebilir olması, küreselleşen dünya pazarında rekabet imkânlarının artırılması, bilim ve teknolojinin tüm imkânlarının sanayicilerimizin istifadesine sunulması gerekmektedir." dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise sanayi, üniversite ve kamu işbirliğinin Türkiye için hayati önem taşıdığını vurguladı. Demirtaş, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasının bu üç gücün birlikteliğinin sağlanmasıyla mümkün olabileceğini dile getirdi.

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Cevahir Uzkurt, Türkiye’de çeşitli bakanlıklara bağlı 20’ye yakın kuruluşun Ar-Ge çalışmalarına destek verdiğini dile getirdi. Uzkurt, üniversitelerin yeterli sayıda proje üretmemesinden yakınırken, “Maalesef proje üretmesini beklediğimiz akademisyenlerimizden ancak yüzde 1 oranında proje geliyor. Gaziantep Üniversitesi'nde azımsanmayacak sayıda SANTEZ Projesi desteklendi. Ümit ediyorum bu rakam daha da artacak.” temennisinde bulundu.

Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Danışmanı Prof. Dr. Ulvi Şeker’in moderatörlüğünde düzenlenen '2023'e 10 Kala, Ar-Ge ve Yenilikte Gaziantep, Adıyaman, Kilis' konulu panelin ilk konuşmasını yapan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Gaziantep’in Türkiye’yi taşıyan, kemik bir ekonomik yapısı olan kentlerin başında geldiğini vurguladı. Coşkun, Gaziantep’in 173 ülkeye ihracat yapmasına karşın, Türkiye gibi ileri teknoloji ürünlerinin üretiminde alt sıralarda yer aldığını vurguladı.

Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Andan Kısa ise konuşmasında, kent ve ülkelerin gelişmesinde sanayi ve üniversitelerin ortak vizyon paylaşımının önemine işaret ederek, “Gaziantep’in her alandaki başarısını bunda da göstereceğine olan inancımız tam.” dedi.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz da yeni kurulan üniversitelerin projeleri konusunda değerlendirici kuruluşların daha empatili olmaları gerektiğini savundu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×