GAMEK’ten savaşın çocuklarına sanat terapisi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GAMEK), Suriyeli savaş mağduru çocuklara yönelik bir dizi etkinlik yapıyor.

GAMEK’ten savaşın çocuklarına sanat terapisi
17 Ocak 2014 Cuma 16:18

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (GAMEK), Suriyeli savaş mağduru çocuklara yönelik bir dizi etkinlik yapıyor. GAMEK, Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezlerinde Terapist Ezgi İçöz ile Akıl ve Ruh Sağlığı Uzmanı Halid Eide eşliğinde savaşın çocuklarıyla interaktif iletişim kurarak tiyatro ve oyun terapileriyle savaşın yıkıcı etkilerini onarmaya çalışıyor.

GAMEK, Suriye’de yaşanan acı olayların özellikle çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri silmek için yaptığı faaliyetlere bir yenisini daha ekledi. Savaş sırasında aile fertlerini yitiren, kaos ve korku ortamını yaşayan çocukların sınıfta suskun ve içine kapanık olduklarını tespit ettiklerini dile getiren GAMEK Genel Koordinatörü Ramazan Dündar, Türkiye’ye sığınmalarının üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen çocukların savaşın korkusunu üzerinden atamadıklarını gördüklerini ifade etti. Dündar, “Minik yüreklerin içindeki bu acı veren duyguları aşmalarına yardımcı olabilmek adına bu etkinliği düzenledik. Resimler yaparak iç dünyalarını yansıttılar. Aslında nasıl bir dünya istediklerini resimleriyle anlattılar. Sanat ve tiyatro terapisiyle de hem keyifli vakit geçirdiler hem de içe kapanıklıklarından bir nebze de olsa kurtuldular.” açıklamasını yaptı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×