Fransız Dergisine Kanlı Saldırı: 12 Ölü

Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınlayan Fransız Dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki merkezine silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

Fransız Dergisine Kanlı Saldırı: 12 Ölü
07 Ocak 2015 Çarşamba 14:59

Fransa'nın başkenti Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'nun merkezine silahlı kişilerce saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 12 kişi hayatını kaybetti, 4'ü ağır 9 kişi de yaralandı. Dergi pek çok kez Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayımlamış ve tepki toplamıştı.
 
Saldırı sonrası Fransa'da terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı.
 
Hz. Muhammed'in karikatürlerini yayınladığı için tehditler alan ve uzun zamandır polis korumasında olan Charlie Hebdo, 2013 yılında da "Hz. Muhammed'in hayatı" isimli bir ek çıkarmıştı.
 
SALDIRGANLAR POLİS ARACINA DA SALDIRDI
 
Derginin Paris'in 11'inci bölgesindeki Nicolas Apper Caddesi'nde bulunan merkezine silahlı iki kişi tarafından saldırı düzenlendi. Saldırganların "Peygamberin intikamını alıyoruz." diye bağırdıktan sonra yaklaşık 10 dakika otomatik silahlarla saldırdıkları ileri sürülüyor.
 
Saldırganlar kaçarken olay yerinin yakınında bulunan bir polis aracını da hedef aldı. Görgü tanıkları, saldırı sırasında en az 30 el silah sesi duyduklarını belirtti.
 
KOVALAMACA SÜRÜYOR
 
Polis, şüpheli 2 kişiyi hala Paris sokaklarında kovalıyor.
 
 
 
TWITTER'DAN SON PAYLAŞIM
 
Derginin twitter hesabından son olarak IŞİD lideri Bağdadi'yi hiciv eden bir karikatür paylaşılmıştı.
 
 
ŞOK SALDIRIYA HOLLANDE'DAN İLK TEPKİ:
 
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'teki katliamla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Hollande, olay yerinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
"Teröristler bu dergiye karşı saldırı gerçekleştirmiştir. Daha önce de bir takım saldırılara maruz kaldı. Koruma altındaydı. Ama bu korumanın artırılması gerekiyor. Bu ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır. Sert bir biçimde duracağız. Ulusal bütünlüğümüzü koruyacağız. Kararlı biçimde davranacağız önümüzdeki günlerde.
 
(Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, olay yerini dolaşırken böyle görüntülendi.)
 
İlerleyen saatlerde Fransız halkına da sesleneceğim. Çok zorlu bir zamandan geçiyoruz. Bu saldırganların bir an önce yakalanması gerekmekte. Biz özgürlük ülkesiyiz. Dolayısıyla bir takım tehditlerle karşılaşıyoruz. Ama en önemlisi saldırganların bulunması. Kimse saldırıda bu şekilde davranamaz. Kimse bu ülkenin ruhuna zarar veremez. Bugün 12 kişiyi kaybettik. Ve yaralılar da var."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×